Jak udowodnić znęcanie psychiczne w rodzinie

Jak udowodnić znęcanie psychiczne w rodzinie?

Przemoc psychiczna stanowi problem nie tylko natury prawnej i psychologicznej, ale przede wszystkim moralnej. Pozostawione po niej ślady na ludzkiej psychice są zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia niż rany na ciele. Tego typu przemoc w żadnym wypadku nie może być akceptowana, a jej ofiary powinny jak najszybciej zakończyć koszmar rozgrywający się za zamkniętymi drzwiami oraz dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W jaki sposób udowodnić tego typu znęcanie? O tym powiemy w poniższym artykule.

Znęcanie psychiczne – jak rozpoznać?

Przemoc psychiczna jest wyjątkowo trudnym do rozwiązania problemem, ponieważ wkrada się w relacje międzyludzkie niepostrzeżenie i często osoby, które jej doświadczają, nie zdają sobie z tego sprawy. Ma to miejsce dopiero po upływie określonego czasu, kiedy sposób zachowania jednego członka rodziny względem pozostałych staje się coraz bardziej agresywny. Kiedy dochodzi do częstych awantur, krzyków, podczas których padają wulgaryzmy, wyzwiska oraz innego rodzaju złe zachowania, których wcześniej nie było. Przemoc psychiczna w rodzinie to coraz częstszy problem, analizuje go np. rodzinarodzinie.pl i uważana jest za znacznie gorszą formę krzywdzenia drugiego człowieka, niż przemoc fizyczna. Psychiczne dręczenie małżonka czy dziecka zostawia ślad na psychice na całe życie. Traumatyczne przeżycia związane ze złym traktowaniem przekładają się relacje z ludźmi oraz na sposób postrzegania samego siebie. Osoby o słabszej psychice często targają się na swoje życie, gdyż doprowadzone są do granic wytrzymałości.

Najczęstszą formą przemocy psychicznej jest stosowanie wobec drugiej osoby wulgaryzmów, ale występuje również pod postacią:

  • wyzwisk,
  • świadomego upokarzania,
  • ciągłego krytykowania i wytykania błędów,
  • sprawowania stałej kontroli,
  • wymagania całkowitego podporządkowania i posłuszeństwa,
  • sprawiania przykrości,
  • gróźb,
  • zastraszania,
  • awanturowania się,
  • niszczenia domowych przedmiotów,
  • wypędzania z domu,
  • pozbawiania poczucia bezpieczeństwa,
  • zmuszania do myślenia o sobie w najgorszych kategoriach.

Ofiary przemocy psychicznej wpędzane są w poczucie winy. Oprawca zawsze wini innych za swoje zachowanie. Poprzez zniekształcony obraz samych siebie poszkodowanym spada pewność siebie i zaniżona zostaje ich samoocena. Stają się zależni od swoich partnerów, którzy wmawiają im, że są słabi i nie dadzą sobie bez nich rady. Z czasem ofiary przejmują taką retorykę i myślą o sobie w najgorszych kategoriach, dlatego nie podejmują żadnych działań mogących pomóc im raz na zawsze uwolnić się od osoby, która ich krzywdzi.

Przemoc psychiczna – jak udowodnić?

W przeciwieństwie do przemocy fizycznej tą bardzo trudno udowodnić ze względu na brak widocznych śladów. Dlatego też, aby wygrać w sądzie sprawę o dręczenie psychiczne, trzeba samemu zostawić tego ślad. Wsparcie najbliższego otoczenia jest bardzo ważne, ale często niewystarczające. Sąd zwykle nie traktuje jako decydujących zeznań rodziców czy przyjaciół osoby poszkodowanej. Stąd tak ważne jest zgłoszenie się po profesjonalną pomoc.

Wszelkiego rodzaju przejawy przemocy psychicznej należy zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, na policję lub zadzwonić na Niebieską Linię i założyć kartę. W tych instytucjach zostanie trwały ślad i dowód na to, że w danej rodzinie dochodziło do przemocy, a jej skala była tak silna, że jej ofiary zmuszone były do szukania pomocy z zewnątrz. Warto zgłosić się również do psychologa, który również może zostać powołany na świadka i zeznać, do jakiego stanu psychicznego została doprowadzona osoba poszkodowana. Ogromnym asem w rękawie będzie także pomoc prawnika, który nie tylko poradzi, w jaki sposób uzyskać dowody na znęcanie psychiczne, co będzie ogromnym wsparciem na sali sądowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które takiego rodzaju przemocy doświadczały przez lata i nie potrafią się same bronić.

Pierwszym krokiem do uwolnienia się z toksycznej relacji jest uświadomienie sobie, że nie możemy pozwalać się źle traktować, dawać się poniżać i wpędzać w poczucie beznadziejności. Kiedy już zbierzemy się na odwagę, aby powiedzieć zdecydowane DOŚĆ, nie możemy puścić w niepamięć wszystkich upokorzeń, jakich doświadczyliśmy a osobę odpowiedzialną za naszą złą kondycję psychiczną, należy pociągnąć do odpowiedzialności. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij