Bezrobocie w okresie pandemii, a pomoc prawna online.
Pandemia COVID-19 ogłoszona w marcu br. zmieniła nasze życie i wywołała panikę wśród pracodawców. W pierwszej kolejności zamarła branża turystyczna z obawy przed bezpośrednim zarażeniem, potem szkoleniowa.
Po wprowadzeniu ograniczeń ucierpiała gastronomia, rozrywka oraz handel szeroko rozumiany. Konsekwencją były ograniczenia
w sprzedaży towarów przemysłowych, a co za tym idzie w produkcji. Wystąpiły masowe zwolnienia, a ludzie, mający w przeważającej części rodziny na utrzymaniu, zostali pozbawieni z dnia na dzień środków do życia.
Niewielu z nich posiadało oszczędności pozwalające na przetrzymanie tego trudnego okresu, którego koniec na ten moment nie można przewidzieć. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w miesiącu kwietniu wzrosła o 0,4% w stosunku do marca tego roku i wynosiła 5,8%. Dane te są grubo przybliżone i nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Ogłaszane programy rządowe kierujące pomoc przedsiębiorcom i pracownikom nie przekładają się wprost na poprawę sytuacji tysięcy ludzi, którzy utracili pracę. Istotnym też była forma rozwiązania umowy.
Nie wszystkie były korzystne dla pracownika. Porozumienie stron pozbawiało go prawa do 6-miesięcznego zasiłku dla bezrobotnych. Umowy na czas określony, umowy zlecenie czy umowy o dzieło umożliwiały pracodawcom niemal natychmiastowe rozstanie się z pracownikiem. Pracownik znający swoje uprawnienia wynikające z Kodeksu Pracy w sytuacjach wątpliwych sam musi dochodzić swoich roszczeń. Korzystać może z dobrodziejstwa jakie niesie pomoc prawna online, którą oferują kancelarie prawne i inni specjaliści w Internecie, czasami nie pobierając za te usługi opłaty. Wszyscy jednak żyją nadzieją, że sytuacja ta się zmieni i wrócimy do czasów sprzed pandemii również na rynku pracy. Trudno jest jednak znaleźć zatrudnienie w tak bardzo rozchwianej i niepewnej jutra gospodarce. Tym bardziej, że rynek pracy znów stał się rynkiem pracodawcy, gdzie warunki pracy i płacy, nawet wtedy gdy zatrudnienie będzie możliwe, to będą już mniej korzystne niż sprzed pandemii bo konkurencja będzie większa. Z obserwacji rynku wynika spadek ofert dla pracowników umysłowych przy rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników fizycznych, szczególnie w branżach, które mogły rozwinąć swoją działalność w czasie pandemii.
Wiele osób poszukuje zatrudnienia bezpośrednio odwiedzając ajencje lub przesyłając aplikacje za pomocą specjalnych formularzy. Już w chwili obecnej jest ich 25% więcej niż sprzed pandemii. Od wielu będzie wymagane przy podjęciu nowego zatrudnienia posiadanie nowych umiejętności. Obserwuje się, że przebranżowienie będzie narastać szczególnie w tych branżach gdzie obecnie występują spadki produkcji lub mniejszy popyt na towar ze względu na przestoje.
Specjaliści świadczący pomoc prawną online mogą być pomocni przy podjęciu decyzji
o formie zatrudnienia i o sposobach przekonania do niej pracodawców. Pomagają sporządzić umowę zabezpieczającą skutecznie interesy prawne stron. Korzystając z ich usług możemy dokonać wyboru najkorzystniejszego z możliwych.