Spółki komandytowe po zmianach
Wszystkie spółki komandytowe stały się wraz z dniem 1 stycznia 2021 płatnikami podatku CIT. Istnieje możliwość odroczenia płatności przez wspólników o 4 miesiące, o czym będzie mowa poniżej.
Najbardziej jednak trudnym do przełknięcia jest fakt, że spółki komandytowe nie odliczą składek ZUS.
CIT dla spółek komandytowych- co dokładnie oznacza w odliczeniach podatku?
Oznacza to, że u wspólników komandytariuszy i komplementariuszy) zmiana następuje w źródle przychodu, dla celów podatku dochodowego. Do tej pory zyski pochodzące ze spółki były przychodami z działalności gospodarczej. Wprowadzenie CIT zmienia ten stan rzeczy i odtąd zyski te są przychodami kapitałowymi ( jakby wspólnik dostawał dywidendę). Cały system rozliczenia podatku również w efekcie się zmienia.
Spółki komandytowe zmiany w podatku:
-Od 1 stycznia to nie wspólnicy rozliczają podatek, a spółka. To ona potrąca i oblicza oraz odprowadza podatki do urzędu skarbowego.
-Podatek ten jest zryczałtowany, w wysokości 19 proc. W podatkowym zeznaniu rocznym nie będzie uwzględniany dochód ze spółki.
-Ani spółka, ani też wspólnicy nie odliczą składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne.
-CIT dla spółek komandytowych nie zwalnia jednak wspólników z obowiązku opłacania składek, tak jak było to do tej pory. ( Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.) Wspólnicy są traktowani jako prowadzący działalność gospodarczą i muszą płacić składki na własne ubezpieczenia.
-Wszyscy pozostali będą mogli odliczać składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne. ( jak wyżej: spółki komandytowe nie odliczą składek ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne).
-Brak możliwości odliczenia składek dotyczy też osób fizycznych spółki jawnej, w której wspólnikami są nie tylko osoby fizyczne i jeśli spółka ta nie poinformuje kto ją tworzy, wówczas składek nie odliczą także te osoby fizyczne, które działają w wyżej wymienionej formie.
Jeśli szukamy odpowiedzi, co się zmienia dla spółek komandytowych, powinniśmy mieć na uwadze, że nie odliczone składki można odjąć od przychodów i podatków z innych źródeł ( najmu nieruchomości majątku osobistego, umowy o pracę). Informacja ta jest potwierdzona przez Ministerstwo Finansów.
Wiele osób zastanawia się także, czy w takim wypadku warto w ogóle być wspólnikiem spółki komandytowej. Spółki komandytowe nie odliczą składek ZUS.
Co się zmienia dla spółek komandytowych oprócz powyższych przepisów? Od 01.01.2021:
-Brak ulgi B+ R
-Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o. o. lub akcyjną wiąże się z zapłaceniem podatku od przekształcenia.
-Spółki komandytowe nie będą mogły korzystać z estońskiego CIT, chyba że się przekształcą.
Prowadzenie spółki komandytowej wyklucza też opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Odroczenie płatności
1.Może polegać na wydłużeniu roku obrotowego spółki ( jeśli pokrywa się z kalendarzowym) do 30 kwietnia 2021 roku. Jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki komandytowej przypada na okres pomiędzy 31 grudnia 2020 do 31 marca 2021 r., to sprawozdanie finansowe należy złożyć za okres od 01.01.2020 r. do 30. 04. 2021 r. Następny rok obrotowy zaczynać się będzie od 01.05.2021 r. i skończy się wraz z 31.12. 2021 r.
2.Sporządzenie dwóch sprawozdań:
-Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. i od 1 stycznia 2021 r do 31 grudnia 2021 r. Na 30 kwietnia 2021 r. dokonać zamknięcia księgi do celów podatkowych.
Jeśli chodzi o spółki komandytowe, zmiany są rewolucyjne, ale można też sporządzić sprawozdanie finansowe na zasadach ogólnych, jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym: 01.01.2020 r.-31.12.2020 r. oraz 01.01.2021 r. -31.12.2021 r. Księgi należy wówczas zamknąć na dzień 30 kwietnia 2021 do celów podatku dochodowego.
Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych naturalnie będą skutkować również wzrostem kosztów księgowych, dlatego warto szybko określić cennik i warunki współpracy z biurem rachunkowym i przygotować się na dalsze prowadzenie działalności.
źródło:
https://www.e-pok.pl
https://www.bazadoradcow.pl