Zużyty olej po smażeniu – odpad niebezpieczny?

Zużyty olej silnikowy, podobnie jak oleje pochodzące na przykład z przemysłu, stanowi odpad niebezpieczny zagrażający środowisku. Do tej samej grupy, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, należą również zużyte oleje spożywcze. Tak zwane oleje posmażalnicze pochodzące z gastronomii stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla środowiska, a ze względu na swoja konsystencję, również dla kanalizacji. Nie wolno wylewać ich do zlewozmywaka czy umywalki. Co zatem właściciele restauracji i fast foodów robią ze zużytym olejem gastronomicznym?

Olej przepracowany to inaczej wszelkiego rodzaju oleje smarowe oraz przemysłowe, które nie nadają się już do zastosowania, do którego zostały przystosowane pierwotnie, ze względu na zmianę właściwości na skutek eksploatacji, składowania lub/i procesu starzenia. Zliczamy tu olej silnikowy, oleje przekładniowe, smarowe, hydrauliczne i nie tylko. Takie odpady są niebezpieczne dla środowiska i zagrażają mu w sposób potencjalny lub realny. Nie każdy wie o tym, że również olej przystosowany do spożycia – wykorzystywany do smażenia czy pieczenia – po zużyciu stanowi odpad niebezpieczny. Nie powinno wylewać go do kanalizacji. O ile w przypadku kuchni domowych problem zdaje się nie istnieć, o tyle w przypadku zużywania dużych ilości oleju na przykład we frytownicach gastronomicznych, mamy już do czynienia z kłopotliwą kwestią. Jest nią konieczność utylizacji odpadu zgodnie z przepisami.

Zużyty olej w lokalach gastronomicznych

Do powstawania dużych ilości zużytego oleju po smażeniu dochodzi przede wszystkim w barach, punktach typu food truck, restauracjach, smażalniach i w innych lokalach gastronomicznych. Ich właściciele są zobowiązani do pozbywania się odpadu w sposób zgodny z prawem, czyli do przekazania go do utylizacji z zachowaniem zasad bezpiecznego składowania i transportowania. Usługi takie świadczą firmy zajmujące się odbiorem odpadów niebezpiecznych. W świetle prawa właściciel placówki, gdzie doszło do powstania odpadu, staje się jego właścicielem. Jest zatem objęty obowiązkiem legalnego pozbycia się odpadu niebezpiecznego.

Skup zużytego oleju w gastronomii i nie tylko

Co zatem zrobić z olejami odpadowymi? Właściciele lokali gastronomicznych, ale także warsztatów samochodowych i zakładów przemysłowych przekazują go wyspecjalizowanym jednostkom. Firmy oferujące skup zużytego oleju działają na zasadzie podpisania umowy – często w ramach współpracy B2B. Przy zamówieniu usługi odbioru oleju właściciel odpadu otrzymuje najczęściej specjalne przepisowe zbiorniki do składowania. Następnie zapełnia je, składuje olej, a potem oddaje do zbiórki w wyznaczonym terminie W ten sposób, korzystając z firmy oferującej skup, pozbywa się w dużej mierze odpowiedzialności za odpad olejowy. Po przekazaniu go właścicielem staje się w świetle prawa jednostka realizująca odbiór.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij