Kiedy przysługuje zwolnienie z VAT-u? Prawo gospodarcze – pytania i odpowiedzi

VAT to specjalny podatek od towarów i usług, który bezpośrednio dotyczy zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenta. Konsument musi bowiem kupując towar zapłacić również za VAT, który jest już w cenie danego produktu lub usługi. Przedsiębiorca natomiast jest zobowiązany z tego VAT-u się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Prawo i ekonomia a podatek VAT

VAT jest podatkiem, którego wysokość jest zróżnicowana w zależności od rodzaju produktu lub usługi. Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Polsce 23%, zaś stawki obniżone to odpowiednio: 8% na przykład za roboty budowlano-montażowe czy niektóre usługi gastronomiczne, zaś 5% na produkty rolne czy książki.

Te obniżone stawki mają na celu wspieranie niektórych segmentów rynku. Przeważnie przedsiębiorcy są zobowiązani płacić 23% podatku, oczywiście w zależności od tego, co produkują.

Zwolnienie z podatku VAT

W niektórych sytuacjach przedsiębiorca nie musi uiszczać podatku VAT. W związku z tym może sobie pozwolić na niższe ceny swoich produktów lub usług. Jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ pozwala biznesowi rozwijać się i nakładać mniejsze ceny na swoje produkty i usługi.

Branże zwolnione z VAT

Są specjalne branże, które automatycznie zwolnione są z odprowadzania podatku VAT. Są to na przykład: lekarze, dentyści, psychologowie, masażyści, czyli ogólnie mówiąc zawody związane ze służbą zdrowia, których usługi są potrzebne ludzkości. Prowadząc jakąkolwiek działalność gospodarczą należy zapoznać się z obowiązującymi w urzędzie skarbowym czy ZUS-ie terminami.

Pozwoli nam to zaoszczędzić sobie wiele czasu, a być może nawet niewłaściwej decyzji związanej z wyborem nieodpowiedniej branży, w którą chcieliśmy zainwestować. Nowi przedsiębiorcy są także zwolnieni z płacenia podatku VAT, jako że nie zarabiają jeszcze dostatecznie dużo.

Dzięki zwolnieniu z VAT-u młodzi przedsiębiorcy mogą swobodnie rozwijać swoją działalność i wszelkie środki przeznaczać na to, by w nią inwestować, a tym samym – w przyszłości zarabiać więcej, co skutkować będzie pobieraniem od nich większego podatku VAT.

Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT

Nie każda branża jednak może pochwalić się możliwością zwolnienia z podatku VAT. Jest to związane głównie z wartością dóbr i usług oferowanych przez przedstawicieli tych zawodów, w związku z czym są oni bezapelacyjnie obarczeni VAT-em.

Przedstawiciele tych zawodów to na przykład prawnicy, osoby z zakresu działalności doradczej, chyba że jest to doradztwo rolnicze, sprzedawcy nowych samochodów, wyrobnicy biżuterii i jubilerzy, sprzedawcy terenów budowlanych, czy sprzedawcy towarów akcyzowych.

Zatem, gdy handlujemy czymś o dużej wartości, wówczas prawie na pewno nie zostaniemy zwolnieni z podatku, nawet gdy jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami i nawet gdy nie przekraczamy określonego limitu obrotu ze sprzedaży opodatkowanej.

Limit zwolnienia z VAT

Przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym nie osiągnęli obrotu w wysokości powyżej 200 tysięcy złotych, mogą spać spokojnie – nie muszą odprowadzać VAT. Podobnie jest z przedsiębiorcami nowymi, którzy nie muszą odprowadzać VAT – chyba że przekroczyli w roku podatkowym ten limit obrotu, co raczej jest mało prawdopodobne w przypadku świeżych działalności.

Limit ten ostatnimi czasy uległ zmianie na lepsze, a mianowicie wzrósł ze 150 tysięcy złotych do 200 tysięcy. Dzięki temu nie tylko bardzo drobni przedsiębiorcy, ale również ci zarabiający nieco więcej mogli liczyć na zwolnienie z opłacenia tego podatku, jakim jest podatek od towarów i usług.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij