Porzucenie mandatu przez członka rady nadzorczej
Jak się okazuje, zdarzają się sytuacje, w których członek rady nadzorczej popełnia kardynalne błędy oraz nadużywa swojej pozycji w radzie. W takich wypadkach osoba powinna zostać usunięta z piastowanego urzędu poprzez zrzeczenie się własnego mandatu.
Oczywiście prawo spółdzielcze, pomimo dużego zakresu prawnego nie ma żadnych regulacji mówiących o takich nadużyciach. Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych możliwości, ponieważ istnieje taka ewentualność, poprzez skorzystanie z prawa cywilnego. W takich wypadkach należy skorzystać z przepisu mówiącego o zakresie składania oświadczeń woli. Podobne oświadczenia mogą być złożone wtedy, gdy jest to zrobione w taki sposób, aby druga osoba bez problemu mogła się zapoznać z treścią takiego oświadczenia. To jednak nie wystarczy, ponieważ w tych przepisach występują niejasności, a całe prawo wydaje się niejednoznaczne, ale co innego, gdy podobna kwestia uregulowana jest w statucie, wtedy całość uzyskuje większą moc prawną.
Zabezpieczenie w umowie
Spółdzielnie są bardzo odpowiedzialne i często podobne przepisy pojawiają się w umowie po to, aby można było ułatwić odebranie osobie mandatu w radzie nadzorczej. W takim wypadku osoba powinna złożyć rezygnację na ręce zarządu lub innego reprezentanta uprawnionego przez tę instytucję. Skutek działania jest natychmiastowy, zaraz po złożeniu takiej rezygnacji. W drugim przypadku do takiego zrzeczenia się może dojść na walnym zgromadzeniu zarządu poprzez głosowanie członków.
Do czasu, zanim takie zgromadzenie nastąpi, osoba nadal może zatrzymać swój mandat i wykonywać codzienne zadania. Drugi sposób wydaje się bardziej logiczny, ale z drugiej strony pierwszy sposób pozwala na bardziej funkcjonalną pracę zarządu. Każdy ma ograniczone kompetencje, nikt nie może nadużywać ani przekraczać swoich ustalonych praw, ponieważ w ten sposób łamie się przepisy spółki, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Nadużywanie przepisów
W przypadku gdy zbiera się rada nadzorcza, odwołanie takiej osoby może przeciągnąć się w czasie, przez co pomimo łamania i nadużywania przepisów osoba nadal pozostanie na stanowisku i być może będzie dalej stanowiła szkodę, dla całej rady nadzorczej. To bardzo ważne, ponieważ może przełożyć się to bardzo mocno na wizerunek samej spółdzielni.
Żaden poważny organ nadzorujący nie może pozwolić sobie na takie problemy, ponieważ przełoży się to w znaczącym stopniu na funkcjonowaniu całego prawa. W takich wypadkach prawo cywilne jest bardzo dużym ułatwieniem, z którego warto skorzystać, jeśli wszystko ma funkcjonować poprawnie. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do głosu, ale ostatecznie pierwszy sposób przyspiesza cały proces. W wielu przypadkach, gdy dochodzi do nadużyć mogą wyniknąć z tego poważne problemy z prawem. Jeśli więc pojawia się takie zagrożenie odwołanie ze stanowiska musi być natychmiastowe, ponieważ oprócz nadużycia na osobę zostanie nałożona odpowiedzialność karna.
Pomoc w przypadku kłopotu
Przepisy muszą sobie skutecznie radzić z takimi zagrożeniami. To właśnie dlatego prawo cywilne reguluje pewne wrażliwe kwestie tam, gdzie prawo spółdzielcze jest znacząco ograniczone i pozbawione konkretnego wpływu na wygląd rady nadzorczej.
Prawo cywilne jest takim hamulcem bezpieczeństwa, umożliwiającym rozwiązanie problemu w bardzo krótkim czasie. Warto więc korzystać z takich rozwiązań, zwłaszcza jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli ktoś nie ma wiedzy na ten temat, to przydatna jest odpowiednia pomoc prawna, pozwalająca na rozwianie wątpliwości i wyjaśnienie najważniejszych kwestii.