Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem długu?

Moment otrzymania spadku nie zawsze jest jak gwiazdka z nieba, abstrahując od tego że związany jest zwykle ze startą bliskiej osoby, to jeszcze razem z nieruchomością czy innymi aktywami dziedziczy się również długi zmarłego. Jest jednak kilka sposobów na zrzeczenie się się spadku lub złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, które może nam przybliżyć adwokat. W Białymstoku prowadzonych jest wiele spraw spadkowych, których finał nie zawsze korzystny jest dla spadkobiercy, jeśli w porę nie zrzeknie się spadku obarczonego długiem.

Zrzeczenie się spadku przez spadkobiercę ustawowego lub testamentowego

W gruncie rzeczy są dwie możliwości zostania spadkobiercą albo na drodze bezpośredniego pokrewieństwa lub małżeństwa albo będąc spadkobiercą zapisanym w poświadczonym notarialnie testamencie. W drugim przypadku nie zawsze można być świadomym o tym, że jest się spadkobiercą. W pierwszym jeszcze za życia osoby po której będzie się dziedziczyć, czyli małżonka, rodzica, brata lub siostry albo dziadków można zrzec się spadku jeśli ma się świadomość długów jakimi obarczony jest spadek. Oczywiście można to uczynić również z innych pobudek, nawet jeśli spadek nie jest obarczony długiem. Wtedy przy otwarciu spadku czyli po śmierci spadkodawcy jest się w świetle prawa uznawanym za osobę, która nie dożyła otwarcia spadku, o czym przypomina adwokat.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku przez osobę lub osoby dziedziczące w pierwszej kolejności

Jeśli dziedziczy się dług, o którym miało się pojęcie, zaraz po otwarciu spadku można go odrzucić. Oświadczenie składa się na piśmie do sądu właściwego lub notariusza. O sporządzenie takiego oświadczenia można poprosić adwokata. W Białymstoku można skorzystać z darmowej porady prawnej bądź udać się prywatnie do adwokata, który sformułuje takie oświadczenie w odpowiedni sposób. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że nie ma się wiedzy o długu. Ustawodawca również na taką ewentualność się przygotował dając więcej czasu na odrzucenie spadku, bowiem jest na to 6 miesięcy od otwarcia spadku czy też testamentu w przypadku osób dziedziczących w pierwszej kolejności, czyli zstępnych. W dalszej kolejności małżonka, rodziców, a także rodzeństwa. Adwokat również przypomina o tym, że od 28 czerwca 2009 r. dziedziczyć po swoich wnukach mogą również dziadkowie ale są oni w kolejności dopiero po wyżej wymienionych krewnych.

Dziedziczenie w dalszej kolejności a odrzucenie spadku

Oczywiście choć najczęściej występuje sytuacja, że to dzieci dziedziczą po rodzicach i dziadkach to może zdarzyć się również odwrotna sytuacja, o czym sygnalizuje adwokat. W Białymstoku, tak jak w innych miastach, takie sytuacje się zdarzają. Poza dziedziczącymi w pierwszej kolejności zstępnymi, którzy mają 6 miesięcy na odrzucenie spadku. Każdy następny spadkobierca ma taki sam czas, ale liczony nie od momentu otwarcia spadku ale odrzucenia go przez dziedziczących w pierwszej kolejności. Wyjątkiem od reguły ustawowego dziedziczenia jest testament poświadczony notarialnie, gdyż na jego podstawie również osoba niespokrewniona może dziedziczyć w pierwszej kolejności. Jednak często w różnych sytuacjach i z różnych powodów prowadzone są postępowania o podważenie takiego testamentu. Oczywiście w przypadku długów również osoba niespokrewniona ma taką samą szanse zarówno na zrzeczenie się spadku poświadczone notarialnie, jak i jego odrzucenie po jego otwarciu.

Dziedziczenie długu przez osoby małoletnie

Jeśli zstępnym jest osoba małoletnia, a spadek niestety obarczony jest długiem to małoletni również może się go odrzucić, jednak za pośrednictwem opiekuna prawnego, który w tej sytuacji w jego imieniu składa stosowne oświadczenie do sądu lub notariusza. Jednak najpierw musi uprawomocnić się orzeczenie sądu opiekuńczego, który zezwala na złożenie takiego oświadczenia. Dopiero od tego momentu liczony jest czas, jaki jest dany na mocy ustawy na złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się spadku, o czym przypomina adwokat.

Odziedziczyć spadek jest prosto jednak razem z nim mogą spaść na nas również długi. Na szczęście jest czas na odrzucenie takiego spadku. Po rodzinie i osobach wskazanych w ewentualnym testamencie spadek dziedziczony jest przez gminę, a w dalszej kolejności przez Skarb Państwa. Można więc gorzko stwierdzić, że mimo to, że każdy kiedyś umrze jego długi po nim pozostaną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij