Innovation box w praktyce
Przedsiębiorcy prowadzący innowacyjną działalność i uzyskujący dochód ze sprzedaży praw do własności intelektualnej mogą rozliczać się na preferencyjnych warunkach, co umożliwia wprowadzony w 2019 roku innovation box. Stawka podatku IP BOX w wysokości 5% może znacznie wpłynąć na obniżenie należnego podatku. Jak ewidencjonować i rozliczać IP BOX?
Obliczenie dochodu podlegającego uldze IP BOX
Przedsiębiorca, którego działalność kwalifikuje się do zastosowania innovation box jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej ustalenie wysokości dochodu kwalifikowanego. Koszty uzyskania przychodu i dochody wynikające ze zbycia praw do własności intelektualnej muszą być wyodrębniane w dokumentacji księgowo podatkowej. Jeżeli efektem prowadzonej działalności są różne rodzaje własności intelektualnej, każda z nich musi być oddzielnie ewidencjonowana w księgach. Podatnicy planujący korzystanie z IP BOX powinni prowadzić odrębną ewidencję na potrzeby rozliczenia się zgodnie z innovation box. Umożliwi to uniknięcie pomyłek i bezproblemowe ustalenie podstawy opodatkowania.
Stosowanie IP BOX – zaliczki i rozliczenie podatku
Zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane w ciągu roku powinny być wyliczane według podstawowych stawek stosowanych przez danego przedsiębiorcę. Dopiero w rozliczeniu rocznym może być zastosowana stawka podatku IP BOX. Stosowanie wyższych stawek podatku przy zaliczkach powoduje powstanie nadwyżki, która zostaje zwrócona po rozliczeniu rocznym. Przedsiębiorca, który może skorzystać z innovation box w celu rozliczenia się wypełnia i przedkłada formularz PIT 36 przy stosowaniu skali podatkowej, w przypadku podatku liniowego PIT 36L. Do formularza należy załączyć PIT/BR. Co istotne, jeżeli powstanie strata podatkowa to można ją wykorzystać do odliczenia od dochodu w ciągu kolejnych 5 lat, ale wyłącznie z tego samego dochodu kwalifikowanego, z jakiego powstała.