Adwokat czy radca prawny – kogo wybrać? Co lepsze?
Osoby szukające pomocy prawnej mogą zgłosić się po poradę do adwokata lub radcy prawnego. Oboje świadczą te same usługi. Którego z nich lepiej wybrać, czym tak naprawdę się różni adwokat od radcy prawnego?
Adwokat – kto to jest?
Adwokat, często określany też jako prawnik lub mecenas, to osoba, która jest absolwentem prawa na uniwersytecie, zdała egzamin wstępny na aplikację i ją odbyła oraz zdała egzamin zawodowy uzyskując tytuł adwokata.
Następnie nowy adwokat zostaje wpisany na oficjalną listę adwokatów, dzięki czemu jego imię i nazwisko znajdziemy w rejestrze adwokatów.
Zawód adwokata wciąż jest uznawany za bardzo prestiżowy. Sama praca adwokata to przede wszystkim udzielanie porad i opinii prawnych oraz szeroko rozumiane rozwiązywanie sporów sądowych między swoim klientem, a stroną, z którą klient się sądzi. Celem pracy adwokatów jest ochrona interesów klienta.
Co ważne, obowiązkiem adwokata wykonującego ten zawód jest przestrzeganie norm etycznych w zawartych w kodeksie etyki adwokackiej. Mówi on m.in. o tym, że „adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością”.
Radca prawny – kto to?
Mianem radcy prawnego określa się prawnika, który także ukończył studia prawnicze, zdał egzamin i odbył aplikację radcowską, a następnie uzyskał pozytywny wynik na egzaminie radcowskim.
Czym się zajmuje radca prawny? Podobnie, jak adwokat, udziela on pomocy prawnej swoim klientom, zarówno w sprawach cywilnych jak i karnych. Radca może udzielać porad prawnych, np. w swojej kancelarii oraz reprezentować klienta przed sądem, policją, prokuraturą i innymi instytucjami państwowymi.
Adwokat i radca prawny mają od 2015 roku identyczne kompetencje w wykonywaniu swojego zawodu. Czym się więc różni radca prawny od adwokata? Oprócz wspomnianych powyżej osobnych egzaminach aplikacji radcowskiej i adwokackiej, przynależą do dwóch różnych samorządów: adwokackiego i radcowskiego.
Dodatkowo radca prawny może świadczyć usługi na podstawie stosunku pracy, np. będąc u danego pracodawcy na etacie. W przypadku adwokata taka forma pracy jest niemożliwa.
Warto dodać, że radcę prawnego obowiązuje kodeks etyki radcy prawnego. Jeśli szukasz radcy prawnego, który świadczy pomoc prawną także przez internet, możesz wybrać doświadczonego prawnika, takiego jak radca prawny Robert Zawistowski z Łodzi.
Kogo wybrać: radcę prawnego czy adwokata?
Sam wybór skutecznego pełnomocnika w sprawach prawnych jest trudny, ze względu na dużą liczbę adwokatów i radców prawnych na rynku i opinie klientów. Jeśli więc szukasz odpowiedniego wsparcia, w zasadzie nie ma znaczenia, którego z nich wybierzesz. Sama oferta, możliwości oraz uprawnienia są identyczne, więc sam wybór pełnomocnika to już indywidualna sprawa klienta.
A kto jest tańszy adwokat czy radca prawny? Jest to kwestia zróżnicowana, np. ze względu na miejsce świadczenia usług, doświadczenie zawodowe i samą specyfikę pracy. Sama cena udzielenia porady prawnej wynosi zazwyczaj od 150 do 500 złotych.