Co musisz wiedzieć o odpowiedzialności wspólników za długi spółki cywilnej

Co musisz wiedzieć o odpowiedzialności wspólników za długi spółki cywilnej?

Spółka cywilna to bardzo często wykorzystywana spółka. Wspólnicy takich spółek często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że będą musieli odpowiadać za długi podatkowe. Także te, za których powstanie odpowiedzialni są pozostali wspólnicy. O informacje na ten temat poprosiliśmy adwokata, który specjalizuje się w takich sprawach.

Chociaż spółka cywilna sama w sobie nie płaci podatku dochodowego – płacą go indywidualnie wspólnicy spółki cywilnej – to jednak w praktyce może wystąpić problem odpowiedzialności wspólników za długi podatkowe tej spółki. Jest on związany z tym, że spółka cywilna jest płatnikiem VAT. Co powinieneś wiedzieć na ten temat jeżeli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej lub rozważasz założenie takiej spółki? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy prawnika – adwokata Wojciecha Rudzkiego prowadzącego kancelarię adwokacką w Krakowie (wojciechrudzki.pl), która specjalizuje się w prawie spółek.

Jak podkreśla adwokat, wspólnicy mogą ponosić odpowiedzialność za długi spółki cywilnej. To najważniejsza informacja na ten temat i musisz być pogodzony z możliwością powstania takiej odpowiedzialności. Odpowiedzialność ta wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, ale znajduje także zastosowanie do podatków uregulowanych w odrębnych ustawach, na przykład do podatku VAT.

Drugą istotną informacją jest to, że jako wspólnik spółki cywilnej możesz ponosić odpowiedzialność za długi podatkowe tej spółki nawet jeżeli formalnie przestałeś być już wspólnikiem tej spółki. Jak zauważa adwokat, stanowi to bardzo istotne rozszerzenie odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej i koniecznie powinieneś to wziąć pod uwagę przystępując do spółki cywilnej. Wspólnik spółki cywilnej może odpowiadać za długi podatkowe także po wystąpieniu ze spółki jeżeli termin płatności zobowiązań podatkowych upływał w czasie, w którym ta osoba pozostawała jeszcze wspólnikiem spółki cywilnej.

Trzecią istotną informacją jest to, że za długi podatkowe możesz odpowiadać nawet jeżeli spółka cywilna została już w ogóle rozwiązana (a nie tak jak w poprzednim przypadku istnieje, chociaż Ty z niej po prostu wystąpiłeś). Jak wskazuje adwokat, z ustawy o VAT wynika, że wspólnik spółki cywilnej może odpowiadać za VAT od towarów, które nie stały się następnie przedmiotem dostawy z uwagi na wcześniejsze rozwiązanie spółki cywilnej.

Z doświadczenia adwokata Wojciecha Rudzkiego wynika, że wielu wspólnikom spółek cywilnych wydaje się, że nie będą oni ponosić odpowiedzialności za długi podatkowe, jeżeli mają oni osobiście czyste ręce – postępowali zgodnie z prawem i nie mają sobie w tej kwestii nic do zarzucenia. Niestety, nie jest to do końca prawda. Odpowiedzialność za długi podatkowe spółki cywilnej jest niezależna od winy poszczególnych wspólników, a może być spowodowana zdarzeniami, na które mieli bardzo ograniczony wpływ – na przykład na skutek działań nierzetelnej księgowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij