Co sprawdza sąd kiedy wnioskujesz o upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to proces, w trakcie którego sąd ustala niewypłacalność. Aby do tego doszło, należy skierować do tej instytucji stosowny wniosek. Po jego wpłynięciu rozpoczyna się postępowanie sądowe. W poniższym artykule opisujemy, co jest brane pod uwagę w procesie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka – co musi zawierać wniosek?
Upadłość konsumencka to redukcja lub całkowite umorzenie zobowiązań dłużnika, o które mogą się starać jedynie osoby fizyczne. W przypadku wysokich zadłużeń jest sposobem na wyjście z finansowych tarapatów. Upadłość konsumencka jest kwestią, którą powinien zająć się doświadczony prawnik, ponieważ sam proces jest wyjątkowo skomplikowany i długi, zatem pomoc fachowca będzie w tym wypadku pomocna. Wiąże się to z koniecznością znajomości dużej ilości przepisów. Rozpatrywanie wniosku na ogół trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, a najmniejszy błąd może go dodatkowo przedłużyć. Doświadczony prawnik potrafi w szybki sposób zareagować na zmiany zachodzące w czasie procesu. Mogą się one zdarzać, jeśli w danym przypadku ma się do czynienia z dużą ilością wierzytelności.
Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy złożyć wniosek do sądu upadłościowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Koszt złożenia dokumentu wynosi 30 zł. Dodatkowo należy uiścić opłatę skarbową oraz pełnomocnictwo, która wynosi 20 zł.
We wniosku muszą się znaleźć następujące informacje:
- dane dłużnika,
- dane sądu, do którego zgłaszana jest sprawa,
- informacje o zadłużeniu,
- prośba o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- data i miejsce składania wniosku,
- załączniki,
- podpis.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką?
Nie zawsze składany wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie. Sąd może go oddalić, jeśli dług powstał na skutek niedbalstwa lub umyślnego działania wnioskodawcy. Innym powodem mogą być błędy we wniosku. Sąd bowiem bardzo wnikliwie sprawdza zawarte w nim informacje. Jeżeli okaże się, że któraś z nich jest nieprawdziwa lub niezupełna, wówczas prośba o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie oddalona. Na jej ogłoszenie nie może liczyć również osoba, która w ciągu 10 lat od przedłożenia wniosku nie złożyła stosownych dokumentów upadłościowych, a taki obowiązek na niej spoczywa. Sąd nie zgodzi się na przyznanie upadłości również wtedy, kiedy ustalony harmonogram spłaty długu zostanie uchylony z powodu nieregulowania płatności. Również w sytuacji, gdy już wcześniej prowadzono postępowanie upadłościowe na rzecz wnioskodawcy, a dług został umorzony bądź rozłożony, sąd wniosek oddali.