Czego dotyczy prawo nieruchomości?
Prawo nieruchomości to zbiór zasad, które odpowiadają za regulowanie wszelkich transakcji handlowych związanych z nieruchomościami. Przedmiotem prawa nieruchomości są transakcje handlowe, prawo rzeczowe, zagadnienia dotyczące rodzajów nieruchomości, praw własności itp. Jest to jedno z najważniejszych praw w Polsce. Dotyczy prawa własności, mają z nim do czynienia osoby prywatne, deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe czy firmy budowlane.
Co to jest nieruchomość?
Pojęcie nieruchomość definiuje Kodeks Cywilny. Według prawa jest to część powierzchni ziemskiej, stanowiąca odrębny przedmiot własności, a także budynki lub ich części trwale związane z gruntem. Prawo nieruchomości reguluje różne rodzaje nieruchomości, takie jak:
- nieruchomości gruntowe,
- nieruchomości budynkowe,
- nieruchomości lokalowe,
- nieruchomości rolne,
- nieruchomości leśne,
- nieruchomości skarbowe,
- nieruchomości wodne,
- nieruchomości komunalne.
W Polsce zgodnie z przepisami kształtuje się prawo własności nieruchomości. Podstawową formą własności jest własność pełna. Oznacza to, że właściciel ma prawo do korzystania oraz dysponowania daną własnością. Można również wyróżnić współwłasność, która dzieli się na łączną i współwłasność w częściach ułamkowych.
Prawo nieruchomości w Polsce – podstawowe przepisy
W Polsce kwestie nieruchomości reguluje wiele różnych przepisów. Najważniejsze akty prawne dotyczące Prawa nieruchomości to:
- Kodeks cywilny,
- ustawa prawo budowlane,
-
ustawa Prawo spółdzielcze,
- ustawa o gospodarce nieruchomościami,
- ustawa o księgach wieczystych i hipotece,
- ustawa o ochronie praw lokatorów,
- ustawa o własności lokali,
- ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
-
ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
- ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych,
- ustawa o gospodarce nieruchomościami Skarbu Państwo.
Przepisów jest bardzo dużo, nieustannie dochodzą nowe rozporządzenia, dlatego mało kto jest w stanie zrozumieć wszystkie prawne zawiłości. Osoby, które potrzebują pomocy w sprawach dotyczących obrotu nieruchomościami, powinny skorzystać z pomocy specjalistów.
Sprawy związane z nieruchomościami – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Przepisów, które reguluję sprawy związane z prawem nieruchomości, jest bardzo dużo. Mało kto jest w stanie się z nimi zapoznać, wiele osób nie wie, jak interpretować przepisy i wykorzystać je w obrocie nieruchomościami. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doskonale znają obowiązujące przepisy, wiedzą, jak wcielić je w życie. Kancelarie prawne świadczą kompleksowe usługi prawne z zakresu prawa nieruchomości, pomagają osobom prywatnym, deweloperom i firmom budowlanym. Główne sprawy, którymi się zajmują to:
-
obsługa prawna deweloperów,
-
inwestycje w nieruchomości,
-
proces inwestycyjny,
-
postępowanie administracyjne.
Na co mogą liczyć klienci kancelarii prawnych? Specjaliści od nieruchomości zapewniają fachowe wsparcie, pomagają zdefiniować i ocenić ryzyko związane z daną nieruchomością, doradzają przy planowaniu procesu inwestycyjnego, pomagają sprawdzić stan prawny danej nieruchomości. W razie potrzeby firmy negocjują warunki umów, a także reprezentują klientów ramach postępowań administracyjnych, w sprawach sądowych dotyczących roszczeń związanych z nieruchomościami. Kancelarie prawne pomagają osobom, które spierają się z zarządcą nieruchomości, dokonują podziału majątku, zajmują się także regulowaniem stanów prawnych, prostowaniem wpisów do ksiąg wieczystych. Osoby, które szukają pomocy w sprawach związanych z nieruchomościami, mają wiele możliwości. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać odpowiednie hasło i lokalizację, np. “prawo nieruchomości Wrocław“, a pojawi się wiele firm, które zajmują się tą tematyką. Działające na rynku kancelarie oferuje kompleksową pomoc na każdym etapie postępowania. Wszystkie przypadki są gruntownie badane i traktowane indywidualnie.
Prawo nieruchomości w Polsce jest skomplikowane, jego znajomość to lata nauki i praktyki. Osoby, które mają doświadczenie i dobrą znajomość rynku nieruchomości, mogą samodzielnie zajmować się tymi kwestami, sprzedażą mieszkania czy realizacją inwestycji. W przypadku osób, które mają mniejsze doświadczenie lub nie są pewne swoich kompetencji, zaleca się, aby skorzystały z pomocy prawników.