Czy bitcoin jest legalny w Polsce? Polskie prawo a bitcoin
Bitcoin to kryptowaluta, która jest legalna w wielu krajach, w tym także w Polsce. Coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem tej wirtualnej waluty, można nią nawet płacić za niektóre produkty lub usługi. Co warto wiedzieć o bitcoinie? Jak polskie prawo odnosi się do tej kryptowaluty?
Bitcoin a polskie prawo
Bitcoin to nie jest tradycyjna waluta, co znajduje odzwierciedlenie także w polskim prawie. Nie ma żadnego organu nadzorującego, który by kontrolował tę kryptowalutę. Bitcoiny pozostają zdecentralizowane, co osobom, które nimi obracają, zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość. Każdy kraj opracowuje indywidualnie regulacje związane z traktowaniem tego nowoczesnego środka płatniczego. W Polsce nie ma żadnych zakazów i ograniczeń, jeśli chodzi o bitcoiny. W wielu miastach są nawet specjalne bitomaty, w których można wykonywać transakcje jak w każdym tradycyjnym bankomacie. Bitcoin można kupić legalnie np. na Kantorbitcoin.pl, a to nie jest jedyny sposób pozyskania tej kryptowaluty.
Ciekawą kwestią jest to, że kryptowaluty nie są w Polsce traktowane jako oficjalny środek płatniczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedaż bitcoinów opodatkować z tytułu zbycia praw majątkowych. W 2019 roku wprowadzono podatek 19% od dochodów kapitałowych dla tego typu walut wirtualnych. Zwolniony od podatku jest natomiast obrót bitcoinami na giełdach kryptowalut, wówczas są one traktowane jako środek płatniczy.
Gdzie kupić bitcoiny?
Kupić bitcoiny można na kilka sposobów. Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z kantorów kryptowalut. Przeważnie wystarczy zalogować się na stronie takiego kantoru, wybrać walutę, w której zostanie przeprowadzona transakcja i ją zrealizować. Kantory bitcoinów są proste w obsłudze, to dobry sposób pozyskania kryptowalut dla osób początkujących. Trzeba jednak porównywać, jakie są kursy i sprawdzić, czy transakcje nie są objęte dodatkowymi opłatami.
Dla bardziej wprawionych miłośników bitcoinów dobrym rozwiązaniem są giełdy kryptopwalut. Te wymagają już większej wiedzy na temat walut cyfrowych. Dla wielu osób nawet samo korzystanie z takich giełd może być nieco kłopotliwe. Trzeba też w jej przypadku potwierdzić swoją tożsamość, użytkownik musi zostać zweryfikowany. Giełdy to jednak jeden ze sposobów, by kupić lub sprzedać bitcoiny.
Chętnie korzysta się też z bitomatów. Te działają na zasadzie tradycyjnych bankomatów, które są znane niemal każdemu. Urządzenia umożliwiają wymianę bitcoinów na gotówkę oraz zakup kryptowalut. Dla wielu osób zaletą jest to, że korzystanie z bitomatów jest anonimowe. W dodatku obsługa takich urządzeń jest bardzo prosta. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy nie są pobierane od transakcji prowizje, te mogą być różnej wysokości. Na plus jest także coraz większa dostępność do tego typu urządzeń. Bitomaty są już w wielu polskich miastach, np. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Tychach, Lublinie, Gdańsku, Poznaniu czy w Łodzi.