Jak wygląda i ile trwa proces rozwodowy?
Decydując się na rozwód warto jest poznać podstawowe czynności sądowe oraz pozasądowe, które wpływają na przebieg procesu rozwodowego. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa sprawa rozwodowa, zdecydowanie prościej wytłumaczyć jest czynniki, które wpływają na jej skrócenie lub wydłużenie.
Rozwód rozpoczyna się od złożenia pozwu rozwodowego, który składany jest przez jednego z małżonków, nawet jeśli decyzja o rozwodzie została podjęta wspólnie. Najważniejszą kwestią pod względem czasowym jest to, czy rozwód odbywa się bez orzekania o winie jednego z małżonków, czy też właśnie o tej winie sąd ma orzekać. Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie są zdecydowanie szybsze. W takim wypadku zakończenie procesu rozwodowego może nastąpić nawet na pierwszej rozprawie, w ciągu zaledwie 30 minut. Właśnie na tej rozprawie sąd przesłuchuje małżonków, tak aby upewnić się, czy wystąpił trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Z tego powodu niezwykle istotne jest porozumienie między małżonkami, ustalenie wspólnego stanowiska, dzięki czemu na rozprawie nie pojawią się niespodziewane nieporozumienia. Jeśli wszystko zostanie uzgodnione i prowadzący rozprawę nie ma żadnych wątpliwości, wydany zostaje wyrok w sprawie rozwodu, który staje się prawomocny, jeśli żadna ze stron nie wniesie odpowiedniego środka zaskarżenia.
Rozwód z orzekaniem o winie
Tutaj sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Małżonkowie dostarczają odpowiednie dowody w celu udowodnienia winy lub też niewinności. Sąd musi dokładnie zapoznać się ze stanowiskami każdej ze stron, przez co taka sprawa obejmuje kilka, a nawet kilkanaście rozpraw. Przerwy między rozprawami mogą trwać bardzo długo, ponieważ wszystko zależy od obłożenia sądu innymi sprawami. W takim procesie rozwodowym biorą udział świadkowie, czasem też biegli, którzy pomagają ocenić, czy dany małżonek jest winny rozpadowi małżeństwa. Niezgodność między małżonkami, niestawiennictwo świadków, brak porozumienia co do terminów, znacząco wpływają na przedłużenie trwania procesu rozwodowego. Powszechne są również błędy formalne, które strony popełniają przy wypełnianiu dokumentów, składaniu powództw. W takim wypadku postępowanie również ulega wydłużeniu.
Dodatkowo, samo orzeczenie wyroku dotyczącego rozwodu z winy jednego z małżonków, niekoniecznie kończy postępowanie. Od wyroku przysługuje apelacja, która jest kolejnym czynnikiem wydłużającym rozwód, zazwyczaj minimalnie o kolejne pół roku. W tego typu skomplikowanych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc prawna. Tego typu sprawami zajmuje się np. Kancelaria Adwokacka Magdalena Chrościelewska.
Inne czynniki decydujące o czasie trwania rozwodu
Jeśli małżonkowie posiadają małoletnie potomstwo, wówczas pojawiają się pytania na temat opieki, czy też alimentów. Gdy strony zgadzają się na nieograniczoną opiekę, wówczas sąd nie musi wyznaczać terminów spotkań i wizyt, co wpływa na skrócenie postępowania. Z kolei, gdy małżonkowie nie są zgodni w kwestii powierzenia władzy rodzicielskiej, w tym wypadku często sąd musi sięgnąć do zeznań świadków oraz opinii biegłego, który oceni kontakty między rodzicami a dzieckiem.
Tak samo jest w przypadku alimentów, im większa zgodność małżonków, tym szybciej proces rozwodowy się zakończy. Jeśli sąd orzeknie całkowitą winę jednego z małżonków, wówczas to on ma obowiązek alimentacyjny wobec drugiego. W przypadku orzeczenia winy obustronnej, alimenty mogą być obowiązkiem zarówno jednej, jak i drugiej strony, szczególnie w przypadku niedostatku.
Brak zgodności co do podziału majątku, rozdzielenie wspólnego mieszkania, decyzja o tym, z kim zamieszka małoletnie dziecko, czy nawet przeprowadzanie mediacji między małżonkami – wszystkie te czynniki również wydłużają sprawy rozwodowe.
Terminy sądowe mogą być bardzo różne, czasem uda nam się zyskać termin rozprawy w ciągu 3 miesięcy od złożenia pozwu, choć częściej ten czas wynosi pół roku lub więcej. Przerwy między rozprawami, składanie zażaleń, czy też wykorzystywanie środków odwoławczych to kolejne miesiące. Z tych właśnie powodów, niektóre rozwody trwają po kilka lat, a małżonkowie dalej nie mogą dojść do porozumienia.
Podsumowując, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na czas procesu rozwodowego. Tak samo dużo kwestii oddziałuje na to, jak wygląda ten proces. Jeśli małżonkowie są zgodni, nie posiadają potomstwa, podział majątku nie stanowi źródła nieporozumień, rozwód nie powinien być żadnym problemem. Niedogodności zaczynają się, gdy strony nie są chętne do podjęcia współpracy. Jeśli mamy możliwość, przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto podjąć dyskusję na temat wszystkich istotnych kwestii oraz postarać się dojść do porozumienia – to zdecydowanie ułatwi całe postępowanie.