Jak złożyć pozew i wziąć rozwód?

Decyzja o rozwodzie zazwyczaj jest trudna, a cały proces bywa stresujący. Nie musi jednak być traumą, o ile dobrze się przygotujemy i wykażemy wolę współpracy. Wyjaśniamy, jak przebiega rozwód krok po kroku.

Rozwód – od czego zacząć?

Pierwszą formalnością, która nadaje bieg całemu procesowi, jest złożenie pozwu rozwodowego. Co  powinno się w nim znaleźć? W pierwszej kolejności nasze dane, tzn. imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, a także wskazanie sądu, do którego kierujemy pismo. Następnie musimy określić, czy wnosimy o rozwód bez, czy z orzeczeniem o winie, a także czy wnosimy o wykonywanie władzy rodzicielskiej, alimenty, czy wzywanie świadków. W ostatniej części uzasadniamy, dlaczego chcemy się rozwieść, określamy powody, dla których nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa.  Zawieramy informację o wysokości zarobków obu stron, miejscu pracy, a także dane małoletnich dzieci. Złożenie pozwu rozwodowego powinno mieć miejsce we właściwym sądzie. Tu wybieramy instytucję, która odpowiada ostatniemu wspólnemu miejscu zamieszkania małżonków. Koszty sądowe, które obecnie wynoszą 600 zł, ponosi osoba składająca pozew.

Rozwód z orzeczeniem i bez orzeczenia o winie

Złożenie pozwu rozwodowego nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Trzeba się jednak dobrze zastanowić nad tym, czy interesuje nas rozwód z orzeczeniem, czy bez orzekania o winie. Ta druga opcja jest łatwiejsza do przeprowadzenia i znacznie przyspiesza cały proces. Warto ją rozważyć, nawet jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez drugą stronę. Porozumienie zawsze ułatwia późniejsze kontakty oraz wspólną opiekę nad dziećmi.

W szczególnych i uzasadnionych przypadkach jednemu z małżonków może zależeć na orzekaniu o winie. Jak wygląda taki rozwód krok po kroku? Przede wszystkim już złożenie pozwu rozwodowego powinno zawierać ważne argumenty. Rozwód z orzekaniem o winie stwarza jednej ze stron większą możliwość uzyskania alimentów od wyłącznie winnego małżonka. Musimy jednak pamiętać, że uznanie tej winy nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Konieczne będzie przedstawienie dowodów i przesłuchania świadków, co znacznie wydłuża proces. Sąd ma także możliwość uznania winnymi za rozkład pożycia obie strony. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-rozwod-gdansk/

Rozwód krok po kroku – opieka nad dziećmi

Jeśli mamy wspólne dzieci, to już na etapie złożenia pozwu rozwodowego, należy się zastanowić, jak powinna wyglądać opieka nad nimi po ustaniu małżeństwa. Strony mają możliwość przedstawienia w sądzie tzw. planu rodzicielskiego. Tego typu dokument znacznie ułatwia i przyspiesza proces. Pamiętajmy, że dzieci mają prawo do kontaktu z obojgiem rodziców, a rozłąka czy kłótnie przysparzają im dodatkowego cierpienia. Dla ich dobra warto zadbać o dobre relacje, nawet jeśli sami czujemy się pokrzywdzeni przez drugiego małżonka. W szczególnych sytuacjach, gdy kontakt z drugim rodzicem źle oddziałuje na dziecko, możemy wnieść o ograniczenie władzy czy nawet kontaktów. Dotyczy to jednak takich sytuacji, gdy druga strona jest agresywna, przemocowa lub dopuszcza się zaniedbań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij