Jakie dokumenty sporządza notariusz i z czym zgłaszać się do kancelarii notarialnej

Jakie dokumenty sporządza notariusz i z czym zgłaszać się do kancelarii notarialnej?

Wszyscy znamy stanowisko notariusza i cześć z nas we właściwym momencie życia kieruje do kancelarii notarialnej swe kroki. Jednak nie zupełnie dla wszystkich jest to oczywiste. Część z nas zastanawia się jakie dokumenty mogą sporządzić notariusze i z czym nie musimy udawać się do sądu. Notariusz jest zgodnie z ustawą osobą zaufania publicznego i powołany jest do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane bądź pragną nadać formę notarialną. Czynności te mają charakter dokumentów urzędowych.

Główna działalność notariusza

Zadaniem notariusza jest czuwanie nad bezpieczeństwem praw i interesów stron, które reprezentuje. Jest to ważne, ponieważ dla osób tych czynności mogą mieć skutki prawne, dlatego istotne jest, osoba notariusza przedstawiła wszelkie niezbędne wyjaśnienia. Ponadto notariusz, i tutaj możemy mieć pewność, nie podejmie się wykonania czynności, która będzie niezgodna z prawem. Notariusz jest objęty tajemnicą zawodową, dlatego wszystkie ujawnione i przekazane mu informacje będą zachowane w tajemnicy.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony kancelaria notarialna Gliwice.

Wszystkie tak zwane czynności notarialne powinny być dokonywane w kancelarii notarialnej. W niektórych, szczególnych okolicznościach, bądź jeśli jest to możliwe z punktu widzenia sprawy, spotkanie z urzędnikiem może się odbyć w innym, mniej formalnym miejscu. Do spraw, które mogą być załatwiane w innych miejscach, zaliczamy głównie sporządzanie protokołów zgromadzeń spółek, wspólnot mieszkaniowych ewentualnie członków spółdzielni. Również sytuacje, w których osoba konieczna do stawienia się w kancelarii nie jest w stanie tego zrobić z powodu stanu zdrowia.

Bardzo ważne jest to, by wszelkie dokumenty były sporządzane w sposób przejrzysty i zrozumiały, czyli taki, który będzie jasny dla osób nie mających z prawem wiele wspólnego. Notariusz jest zobowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw oraz słusznych interesów stron i osób, które uczestniczą w sprawie i dla których czynności te powodować mogłyby skutki prawne.

Dokumenty prawne z 1991 roku – prawo o notariacie, reguluje jakie czynności dokonuje notariusz. Należą do nich:

  • sporządzanie aktów notarialnych;
  • sporządzenie aktów poświadczeń dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie  protokołów, czeków oraz weksli;
  • przechowywanie  pieniędzy, dokumentów, i papierów wartościowych;
  • bezpłatna informacja w zakresie dokonywania czynności;
  • doręczanie doświadczenie;
  • przygotowywanie projektów aktów, oświadczeń oraz innych dokumentów.

Jedynym odstępstwem od zachowania tajemnicy, jest sytuacja, w której notariusz składa zeznania jako świadek przed sądem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij