Jakie obowiązki prawne ma księgowość?
Księgowy to niezwykle ważna i wymagająca funkcja. Z racji tego, że ma wgląd do dokumentacji firmowej, podlega odpowiedzialności prawnej za stan finansów danego przedsiębiorstwa. Obejmuje to zarówno sferę finansową, cywilną, pracowniczą oraz karną. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie obowiązki prawne ma księgowy.
Obowiązki prawne księgowości – jakie?
Do najważniejszych i podstawowych zadań księgowego należy prowadzenie ksiąg rachunkowych na podstawie dowodów księgowych w sposób zgodny z ustawą. Na mocy jej postanowień księgowy winny jest prowadzić księgi rzetelnie, bezbłędnie i sprawdzać je na bieżąco. Księgi rachunkowe to najważniejsze dokumenty w firmie, gdyż służą do sporządzania sprawozdań finansowych oraz innych ważnych raportów jak deklaracje czy zeznania podatkowe. Jakość ich prowadzenia uzależniona jest od wiedzy i doświadczenia księgowego dlatego dla przedsiębiorcy niezwykle istotną kwestię stanowi to, komu powierzy to zadanie. Tego typu obsługę księgową oferuje sykulska.pl, świadcząca również szereg innych usług z zakresu rachunkowości. Księgowy zatrudniony w danym przedsiębiorstwie odpowiada za rozliczenia finansowe i podatkowe względem Urzędu Skarbowego, ZUS oraz klientów, dostawców czy kontrahentów. Do jednych z głównych obowiązków należy również prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. W zależności od piastowanego stanowiska w dziale księgowym, typu branży danego przedsiębiorstwa, wielkości jednostki oraz struktury organizacyjnej firmy, zamienia się zakres obowiązków księgowego.
Mogą nimi być dodatkowo:
- prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów podatkowych,
- rozliczanie VAT,
- wystawianie i księgowanie faktur VAT,
- rozliczanie projektów unijnych,
- ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych,
- rozliczanie wynagrodzeń pracowniczych,
- obliczanie i wysyłanie do ZUS wysokości składek ubezpieczeniowych za przedsiębiorcę oraz pracowników,
- wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych oraz innych informacji podatkowych.
Jaka odpowiedzialność księgowego?
Każdy księgowy ponosi odpowiedzialność za zachowania sprzeczne z przepisami prawa. Ustawa o rachunkowości wskazuje, iż księgowy niemający władzy kierowniczej ponosi odpowiedzialność karną, jeśli dopuści się do przestępstwa lub wykroczenia względem przepisów, o których mówi wspomniana ustawa.
Sytuacje, w których księgowy zostaje postawiony do odpowiedzialności to:
- nieprowadzenie ksiąg rachunkowych,
- niepodawanie rzetelnych informacji w księgach,
- sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami narzuconymi przez ustawę i zawarcie w nim nierzetelnych danych,
- brak sporządzonego sprawozdania finansowego,
- nieprowadzenie ksiąg rachunkowych lub Księgo Przychodów i Rozchodów zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Tego typu przestępstwa lub wykroczenia podlegają karze grzywny, karze pozbawienia wolności do 2 lat lub obu tym karom łącznie. Dlatego, jeśli komuś wydawało się, że praca księgowego to tylko zbieranie i wystawianie faktur to jest w dużym błędzie. Obowiązki księgowego są wieloaspektowe a sama funkcja niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Najmniejszy błąd może go słono kosztować i przysporzyć niemałych trudności przedsiębiorstwu, nad którym miał sprawować pieczę.