Kiedy zwrócić się do adwokata rodzinnego

Kiedy zwrócić się do adwokata rodzinnego?

Prawo rodzinne jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na sprawach obejmujących relacje w rodzinie. Dotyka kwestii związanych z rozwodami, adopcjami, ustalenia ojcostwa czy prawa do opieki. Rozprawy sądowe bywają wyjątkowo trudne i mogą ciągnąć się nawet latami. Dlatego często rodzi się pytanie, kiedy zwrócić się po pomoc do adwokata specjalizującym się w tym zakresie. Odpowiemy na nie w poniższym artykule.

Prawo rodzinne – kiedy zwrócić się do adwokata?

Adwokaci do spraw rodzinnych reprezentują swoich klientów podczas rozpraw sądowych, uczestniczą w negocjacjach oraz opracowują dokumenty prawne takie jak pozwy, petycje sądowe, dokumenty apelacyjne czy umowy majątkowe. Oprócz tego adwokat rodzinny zajmuje się np. ustalaniem kontaktów z dziećmi po rozwodzie, a dzięki znajomości przepisów może znaleźć komfortowe rozwiązanie. Prawo rodzinne stanowi szeroki obszar praktyki, mogący obejmować jeszcze dalsze i bardziej zróżnicowane kwestie. Sprawy rodzinne należą do tych najbardziej osobistych, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, by nie podejmować decyzji pod wpływem emocji. Wsparcie doświadczonego fachowca zapewni nie tylko komfort i bezpieczeństwo członków rodziny, których dotyczy dane postępowanie, ale można mieć również pewność, że będą odpowiednio reprezentowani i chronieni podczas procesu.

Rozwód a ustalenie kontaktów z dzieckiem

Podczas rozwodu adwokat może opracować plan rozliczeniowy, który pomoże uniknąć procesu. Specjaliści wykwalifikowani w sprawach rozwodowych zajmują się kwestiami dotyczącymi dzielenia majątku małżeńskiego, wyliczają wysokość alimentów i ustalają plan opieki nad dzieckiem. Wszelkie orzeczenia sądowe czy umowy o rozrachunku dotyczące opieki oraz wsparcia finansowego uwzględniane są przy bardziej skomplikowanych rozprawach i mogą zostać ponownie rozpatrzone w przypadku zmiany warunków rozwodu. Są to sytuacje, kiedy np. po orzeczeniu rozwodu jednemu z małżonków polepsza się albo pogarsza sytuacja finansowa i konieczna jest zmiana wysokości alimentów.

Adopcja i ustalenie ojcostwa

W tego typu sprawach pomoc prawnika jest wręcz nieoceniona. Takie wnioski do sądu składają przeważnie kobiety, które chcą wyegzekwować od byłych partnerów alimenty na dziecko, które porzucili i z którymi nie chcą mieć nic wspólnego. To wyjątkowo trudne i upokarzające poniekąd postępowanie, w którego trakcie przyda się pomoc fachowca, który wykaże się opanowaniem i profesjonalizmem. Bywa i tak, że to biologiczni ojcowie starają się o sądowe potwierdzenie ojcostwa, by móc zyskać prawo do kontaktów z dzieckiem. W tym celu sąd nakazuje wykonanie testów DNA, którego wynik, jest w tym wszystkim decydujący.

Z kolei w przypadku adopcji, rodzice zastępczy przygarniają przybrane dzieci w drodze przysposobienia i nie zawsze wymagają opieki prawnej. Zdarzają się jednak złożone procesy, które mogą się od siebie diametralnie różnić. Wtedy konsultacja z adwokatem od spraw rodzinnych może być bardzo cenna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij