Komornik – na co może sobie pozwolić, a na co nie musisz się zgadzać

Komornik – na co może sobie pozwolić, a na co nie musisz się zgadzać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z finansami. Banki i inne firmy udzielają chętnie kredytów, których oprocentowanie jest tak duże, że w efekcie niezwykle trudno spłacać raty. Często także ludzie wpadają w spiralę długów, próbując spłacić jeden kredyt następnym, aż w pewnym momencie stają się zupełnie niewypłacalni. Dlatego coraz więcej osób spotyka się z firmami windykacyjnymi czy komornikami. Jednak, gdy już się faktycznie wpadnie w kłopoty finansowe należy przede wszystkim być świadomym swoich praw i obowiązków, a w razie konieczności korzystać z obrony przed firmami windykacyjnymi, które często starają się zastraszać ludzi. Podobnie jest z postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym przez komornika – w tym wypadku także należy być czujnym i monitorować przebieg egzekucji.

Komornik i firmy windykacyjne – podstawy działania

Postępowanie egzekucyjne, które jest prowadzone przez komornika musi być prowadzone na postawie tytułu wykonawczego, wydanego przez sąd. Tylko taki tytuł, zaopatrzony w klauzulę wykonalności uprawnia wierzyciela do wszczęcia postępowania w kancelarii komorniczej. Jest to niezwykle ważne, bowiem jedynie na takiej podstawie można egzekwować jakiekolwiek należności od dłużnika. Wiele firm windykacyjnych straszy natomiast dłużników zajęciami, ściąganiem długów, jednak faktycznie nie mają one żadnych prawnych możliwości, ponieważ nie mają tytułu przeciwko dłużnikowi. Co więcej, firmy windykacyjne zazwyczaj działają na granicy prawa, dlatego warto skorzystać z obrony przed windykacją i w razie zastraszeń czy innych podejmowanych czynności zawiadomić po prostu policję czy prokuraturę.

Co może komornik?

Jednak, jeżeli już sprawa trafia do kancelarii komorniczej, to także warto ją monitorować, bowiem komornik także może działać jedynie w granicach prawa. Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego komornik nie może od razu przystąpić do zajęć czy do licytacji ruchomości. Ustawa wymaga, aby najpierw zawiadomił dłużnika o prowadzonym postępowaniu, odebrał od niego wyjaśnienia, a także dał mu czas na dobrowolne spłaty całej należności. Dłużnik, bowiem musi mieć możliwość rozłożenia na raty swojego długu. Komornik musi dać dłużnikowi dwa tygodnie na możliwość spłaty, roztratowania czy skontaktowania się z kancelarią. Jeżeli przystąpi do zajęć w krótszym czasie, to działa po prostu bezprawnie i wówczas należy skorzystać z pomocy zadłużonym z komornikiem. Takiej pomocy udzieli z pewnością każdy adwokat czy radca prawny i pomoże napisać skargę na czynności komornika, która jest środkiem zaskarżenia na każdą czynności, z którą nie zgadza się strona postępowania egzekucyjnego. Skargę taką wnosi się do sądu, za pośrednictwem komornika, który może ją od razu uwzględnić i pozytywnie rozpatrzyć.

Zajęcie rzeczy – ważne elementy

Komornik może oczywiście dokonywać zajęcia kont bankowych, rent czy emerytur a także ruchomości. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się wiele afer związanych z komornikami i ich nielegalną sprzedażą rzeczy. Dlatego warto monitorować takie zajęcie. Komornik nie ma prawa odebrać bez powodu na przykład zajęty na poczet długów samochód. Może go zająć, okleić, jednak taki pojazd powinien pozostać we władaniu u dłużnika do czasu samej licytacji. Licytacja także powinna zostać wyznaczona z uwzględnieniem przepisów, w wymaganym terminie. Co więcej, dłużnik do dnia samej licytacji ma prawi wykupić daną rzecz, poprzez uiszczenie należności, co jest jednoznaczne z odwołaniem licytacji. Ważna jest także cena, na którą zostanie oszacowana dana rzecz. Jeżeli dłużnik się z nią nie zgadza lub jest ona rażąca niska, warto także wtedy szukać pomocy dla zadłużonych z komornikiem i skarżyć wartość oszacowania, zwłaszcza, jeżeli dokonał jej sam komornik. Można wnieść wniosek o wyznaczenie biegłego do oszacowania ruchomości lub po prostu złożyć skargę, którą rozpatrzy sąd. Dzięki takim środkom zaskarżenia można być pewnym, że postępowanie egzekucyjne będzie prowadzone zgodnie z prawem, a komornik nie będzie nadużywał swoich praw.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij