Niezbędne informacje dotyczące zaginięcia dziecka
Przyczyny zaginięcia dziecka
Zaginięcia dzieci zdarzają się najczęściej w okresie wakacyjnym. Powody różnią się od siebie, ponieważ każde zaginięcie nieletniego to indywidualna sprawa. Najczęstszym powodem zaginięć niedostateczna uwaga rodziców. Dziecko wykorzystuje nieuwagę rodziców i oddala się. W takim przypadku dzieci są narażone na kontakt z obcymi osobami, dlatego tak ważne jest przygotowanie dziecka na taką ewentualność. Inną przyczyną zaginięcia jest ucieczka z domu, która zdarza się już w wieku nastoletnim.
Jak zgłosić zaginięcie?
Zaginięcie dziecka to bardzo poważna sprawa. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, nie można czekać. Najważniejszy jest czas, dlatego trzeba zgłosić to jak najszybciej.
W takim, przypadku trzeba iść na najbliższy komisariat policji i złożyć zawiadomienie o zaginięciu dziecka. Do tego są upoważnieni rodzice i opiekunowie prawni dziecka oraz osoby, które posiadają uzasadnione podejrzenia (świadek zdarzenia), że mogło dojść do zagrożenia życia, wolności i zdrowia dziecka. Policjant ma obowiązek przyjąć zgłoszenie, niezależnie ile czasu minęło od braku kontaktu z dzieckiem.
Osoba zgłaszająca dostaje pismo informujące o przyjęciu zawiadomienia przez policję. W razie odmowy przyjęcia zgłoszenia, trzeba żądać odmowy sporządzonej na piśmie.
Co przekazać funkcjonariuszom?
Zgłoszenie zaginięcia dziecka powinno się od razu zgłosić na policję. Warto zabrać aktualne zdjęcie dziecka. Wtedy policja będzie mogła użyć go do pozyskania większej ilości informacji na temat dziecka. Policjanci potrzebują jak najwięcej szczegółów dotyczących zaginięcia. Dlatego warto powiedzieć o:
- ubiorze dziecka,
- cechach szczególnych dziecka,
- ostatnio odwiedzanych stronach internetowych,
- billingu rozmów,
- wyciągu z karty bankowej,
- ostatnim zachowaniu dziecka,
- ostatnie miejsce pobytu dziecka,
- przypuszczalne miejsce pobytu.
Inne istotne informacje
Jeśli zaginione dziecko jest w wieku szkolnym, trzeba poinformować nauczycieli w szkole. Oni mogą posiadać więcej informacji na temat dziecka. Jak w ostatnim czasie się zachowywało – czy się buntowało, unikało kolegów z klasy itp. lub czy występowały przykre sytuacje z udziałem dziecka.
Jakie są poziomy poszukiwań?
Wyróżniamy trzy poziomy działań poszukiwawczych, ze względu na poziom ryzyka zdrowia i życia.
Poziom 1.
Ten poziom obejmuje wszystkie osoby, które są zagrożone pod względem życia i zdrowia. Szczególnie są to dzieci w wieku 0-10 lat, a także osoby małoletnie od 10 do 13 lat, które zaginęły po raz pierwszy. Również są to osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Poziom 2.
Do tej grupy zalicza się osoby, dla których istnieje podejrzenie zagrożenia dla życia, zdrowia czy wolności. W tym przypadku są to dzieci w wieku 14-18 lat, które zaginęły po raz pierwszy. Również osoby, które wymagają przyjmowania leków, gdzie brak ich przyjęcia może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Poziom 3.
Do tego poziomu zaliczają się osoby, których zaginięcie nie wiąże się z zagrożeniem życia lub zdrowia. Do tego grona osób należą osoby chcące zerwać kontakt z rodziną. Osoby, u których nie jest możliwe ustalenie okoliczności i powodu zaginięcia oraz dzieci w wieku 11 do 13 lat, które zaginęły po raz kolejny, też zaliczają się do tego poziomu.