Od czego zacząć, kiedy zakładasz własną firmę?
Masz pomysł na biznes oraz wiesz, jak go zrealizować? Teraz pozostaje już „tylko” założenie własnej firmy i… szereg jeszcze kilku innych formalności. Dlatego podpowiadamy, od czego zacząć.
Własna firma – od czego zacząć?
Nie zaczniemy od formalności, bo na nie jeszcze przyjdzie czas. Najpierw musisz wiedzieć, na co się decydujesz i czy masz realną szansę na tym zarobić. Najważniejszy jest pomysł na biznes i Ty go już masz (a przynajmniej taką mamy nadzieję). Teraz zastanów się, jak chcesz go zrealizować, co ci jest do tego potrzebne i jakie koszty to za sobą niesie. Już na tym etapie może okazać się, że lepiej wstrzymać się kilka miesięcy, niż płacić m.in. za ZUS.
Przeanalizuj, jak i ile możesz zarobić na swoim biznesie, jaka jest konkurencja i co najważniejsze, kim są twoi potencjalni klienci. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie ich szukać. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy twój pomysł się sprawdzi, jest prowadzenie działalności nierejestrowej. To możliwość, która funkcjonuje od 2018 roku, lecz nie każdy jeszcze o niej wie. Ograniczeniem w tym wypadku jest dochód, jaki możesz uzyskać w ramach działalności nierejestrowej. Jeśli twoja praca zacznie przynosić zyski, w każdym momencie możesz założyć firmę.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Zakładanie firmy wyjaśnia w artykułach blog SpotkajBiznes.pl, sprawdzisz tam m.in. informacje o tym, komu przysługuje preferencyjny ZUS, kto może starać się o dofinansowanie, a także jak przebiega rejestracja jednoosobowej firmy. My pokrótce skupimy się na tym ostatnim aspekcie, który wbrew pozorom, od strony formalnej, jest bardzo prosty.
Musisz zacząć od wypełnienia formularza CEIDG-1, aby uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znajdziesz go na stronie internetowej ceidg.gov.pl, możesz go wypełnić i wysłać online.
Wypełniając ten wniosek, musisz określić wybraną przez siebie formę opodatkowania, a także wybrać kod działalności PKD. Oprócz tego należy zarejestrować się w ZUS oraz zadecydować, czy chcesz opłacać tylko składkę zdrowotną, czy wszystkie. Jeśli to twoja pierwsza firma, możesz skorzystać z tzw. małego ZUS-u, czyli płacić niższe składki. Formularze te wysyła się wraz z CEIDG, jeśli o tym zapomnisz, będziesz musiał dostarczyć dokumenty w wersji tradycyjnej, papierowej.
Co jest potrzebne na początku działalności?
Formalności załatwione, o czym jeszcze pamiętać? Radzimy od początku rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym. Możesz oczywiście zajmować się księgowością na własną rękę, aczkolwiek zamiast oszczędzać, stracisz czas, który mógłbyś przeznaczyć na poszukiwanie klientów oraz rozwój biznesu.
Kolejnym krokiem, który rekomendujemy, jest założenie konta firmowego. Choć w przypadku działalności gospodarczej nie jest to wymagane przepisami, osobne konto znacznie ułatwia zarządzanie finansami. Nie będzie się to wiązało z wysokimi kosztami, ponieważ obecnie oferty kont dla firm są bardzo atrakcyjne.
A gdy masz już te dwa punkty za sobą, pomyśl jeszcze o wyrobieniu własnej pieczątki, która może się przydać w wielu sytuacjach