Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek drogowy?
Szkody, jakie mogą wyniknąć ze zdarzenia drogowego, to nie tylko naprawa lub konieczność zakupu nowego samochodu. Przepisy prawne przewidują możliwość wypłacenia odszkodowania również za szereg innych strat poniesionych w wyniku wypadku. Oto lista najczęściej zgłaszanych dodatkowych szkód, które wpływają na wysokość wypłacanego odszkodowania.
Odszkodowanie za wypadek drogowy: co trzeba udowodnić?
Jak stanowią przepisy prawa, sprawca szkody lub ubezpieczyciel mają obowiązek zrekompensować poszkodowanym „normalne następstwa zdarzenia powodującego szkodę”. Jak rozumieć ten zapis?
– Odszkodowanie za wypadek drogowy należy się wtedy, gdy między nim a wskazywaną szkodą istnieje związek przyczynowy – mówi Marcin Zatwarnicki, adwokat w kancelarii ZSadwokaci z Bolesławca, który specjalizuje się w sprawach o odszkodowanie będące następstwem zdarzenia drogowego. – Innymi słowy, osoba poszkodowana musi udowodnić, że poniosła określony koszt, właśnie dlatego, że doszło do wypadku.
Odszkodowanie za wypadek drogowy: najczęstsze szkody
By dobrze wyjaśnić, na czym polega w prawie związek przyczynowy, przyjrzyjmy się typowym i najczęściej spotykanym konsekwencjom wypadków.
Koszt odholowania auta
Odszkodowanie za transport uszkodzonego pojazdu z miejsca zdarzenia przysługuje wtedy, gdy samochód jest po prostu niesprawny pod względem technicznym na tyle, by móc się nim bezpiecznie poruszać.
Koszt pojazdu zastępczego
Podobnie jak w poprzednim przykładzie. Jeśli wypadek uniemożliwił nam poruszanie się samochodem, jego posiadaczowi przysługuje odszkodowanie za wynajęcie zastępczego auta.
Uwaga, nie ma znaczenia to, czy uszkodzone auto służyło celom zawodowym czy prywatnym. O odszkodowanie za wypadek drogowy w wysokości kosztu wynajmu pojazdu zastępczego możesz ubiegać się nawet wtedy, gdy auto służyło Ci jedynie do odwożenia dzieci do szkoły.
Co ważne w tym przypadku, odszkodowanie będzie obejmowało zwrot kosztów za czas wynajmu od dnia uszkodzenia auta do jego naprawienia (szkoda częściowa) lub do momentu zakupu nowego samochodu (w przypadku szkody całkowitej). Auto zastępcze powinno też być tej samej klasy, co pojazd uszkodzony.
Wynagrodzenie rzeczoznawcy
Odszkodowanie za wypadek drogowy może być powiększone również o koszty wynikające z kalkulacji kosztów naprawy sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Decyzja o weryfikacji kosztorysu naprawy sporządzonego przez towarzystwo ubezpieczeń jest konieczna w wielu wypadkach, gdyż zakłady ubezpieczeń zaniżają faktyczne koszty naprawy nawet w 90% przypadków. Okoliczność ta może więc być podstawą do wypłacenia odszkodowania.
Odszkodowanie za inne zniszczone mienie
Odszkodowanie za wypadek drogowy to także wypłata rekompensaty za zniszczone w wyniku wypadku inne przedmioty. Najczęściej są to telefon, laptop lub tablet, ale zdarza się, że uszkodzone mienie bywa zaskakujące. – Jeden z naszych klientów przewoził w samochodzie balon z gondolą – taki, którym można latać – wspomina adwokat Zatwarnicki. – Udowodniliśmy, że jego uszkodzenia pojawiły się w następstwie wypadku i sprawca zdarzenia musiał pokryć koszty naprawy balonu. Nie było tanio – dodaje ekspert ZS Adwokaci.