Odpowiedzialny wybór pełnomocnika

Odpowiedzialny wybór pełnomocnika

Co wyróżnia dobrą kancelarię adwokacką? Nad tym dylematem polscy obywatele pochylają się coraz częściej. W przeszłości adwokat postrzegany był przez nich jako osoba trudno dostępna, służąca wsparciem osobom uprzywilejowanym lub mającym poważne problemy prawne.

Dzisiaj jego biuro odwiedzają także przeciętni obywatele, ludzie szukający wsparcia lub potrzebujący po prostu wiarygodnego źródła informacji na temat swojej sytuacji. Wracając jednak do meritum, jak znaleźć sobie najlepszego prawnika?

Kancelaria z polecenia

Najrozsądniej udać się do kogoś polecanego przez krewnych bądź przyjaciół. Jeżeli dotychczas nie korzystali z tego rodzaju usług, poszukiwania można przenieść do Internetu. Kancelaria prawna na pewno ma swoją stronę, za pośrednictwem której uda się przynajmniej określić zakres świadczonej przez nią pomocy. Na podstawie publikowanych tam opinii klientów uda się sporo dowiedzieć o rezultatach prowadzonych postępowań.  W sieci funkcjonują również fora tematyczne poświęcone obsłudze prawnej w poszczególnych regionach. Nawiasem mówiąc, dla dobrego prawnika opłaca się nawet pojechać do innego miasta. Z drugiej strony wiele osób wybrało kancelarię w pobliżu domu czy miejsca zatrudnienia i świadczona tam obsługa prawna firm oraz klientów prywatnych jest przez nie dobrze oceniana. Zatem nie ma reguły, ale jedno jest pewne. Umowę na dłuższą współpracę należy podpisywać dopiero po poznaniu konkretnej osoby.

Zaufanie do prawnika

Adwokat musi wzbudzać zaufanie klienta, w końcu ten ostatni płaci za pomoc i własny spokój. Bez względu na to, czy potrzebna jest obsługa prawna spółek, a może doradztwo w prywatnej sprawie, z korzyścią wychodzi zatrudnianie prawnika z praktyką w podobnych kwestiach. Przepisy prawa zmieniają się, trudno za nimi nadążyć, chyba że ktoś specjalizuje się w wybranym rodzaju postępowań. Podczas wstępnej rozmowy klient powinien zapytać o prowadzenie podobnych spraw w przeszłości oraz efekty ich zakończenia. Liczy się także to, czy dwóm osobom uda się porozumieć. Usługobiorca nie musi znać żargonu czy orientować się w zawiłym prawniczym języku. Zadaniem adwokata jest wyjaśnienie mu przykładowo, czym jest sukcesja majątkowa. Musi zrobić to w sposób zrozumiały, jeżeli nie potrafi, lepiej go nie zatrudniać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij