Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Osoba pogryziona przez psa ma prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia, które zrekompensują jej wszelkie poniesione w wyniku takiego zdarzenia szkody – materialne i niematerialne. O ile te pierwsze stosunkowo łatwo wykazać, wyliczyć i udowodnić, starając się o odszkodowanie, o tyle w przypadku tych drugich często przydaje się pomoc prawnika. Czym różni się zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa od odszkodowania, o jakich kwotach mowa, jak wygląda procedura i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Ugryzł cię pies – co dalej? Aby starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za pogryzie przez psa, potrzebujesz dowodu tego zdarzenia. Właściciel zwierzęcia może napisać stosowne oświadczenie, ale możesz również wezwać policję – wtedy powstanie odpowiednia notatka, na podstawie której wszczyna się właściwe procedury. Należy mieć jednak na uwadze, że czym innym jest odpowiedzialność karna wobec osoby posiadającej psa, a czym innym odpowiedzialność cywilna (konieczność zapłaty odszkodowania) osoby zajmującej się chowem określonego zwierzęcia – w tym przypadku psa. O ile w zakresie odpowiedzialności karnej można oczekiwać stosowanych działań po stronie Policji lub prokuratury, tak w zakresie dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia należy podjąć właściwe kroki osobiście. 

Pogryzienie przez psa – odszkodowanie a zadośćuczynienie

Osoba poszkodowana może ubiegać się o dwa rodzaje roszczeń po pogryzieniu przez psa. Odszkodowanie w kwocie X zł ma pokryć wszystkie straty materialne związane ze zdarzeniem, określona wysokość zadośćuczynienia za pogryzienie przez psa ma natomiast wynagrodzić inne (niematerialne) krzywdy poniesione w wyniku zdarzenia.

Ile wynosi odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Wysokość takiego odszkodowania jest sprawą indywidualną. Uwzględnia się tutaj bowiem zarówno koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanego (lub poszkodowanej), jak i wydatki związane na przykład z dojazdami na tę rehabilitację czy wizyty lekarskie. Na kwotę odszkodowania za pogryzienie przez psa wpływają również straty związane z nieobecnością w pracy, a nawet ze zniszczonym ubraniem. Jeśli pogryzione zostało dziecko, które z tego powodu opuściło zajęcia szkolne i trzeba było wydać pieniądze na korepetycje, te wydatki także mogą być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania, podobnie zresztą jak straty spowodowane koniecznością wzięcia zwolnienia przez rodzica z tytułu opieki nad dzieckiem. Trudno zatem konkretnie odpowiedzieć na pytanie – jakie jest odszkodowanie za pogryzienie przez psa. Jest ono na pewno tym wyższe, im cięższy jest uszczerbek na zdrowiu, bo dłużej trwa leczenie, zwolnienia i straty nimi powodowane. Na ostateczną kwotę odszkodowania wpływa również to, jak dobrze udokumentowane są wydatki. Sądowi należy przedstawić nie tylko dokumentację medyczną, ale także rachunki, faktury czy inne dokumenty potwierdzające poniesione koszty. W przygotowaniu stosownej dokumentacji i założeniu sprawy pomagają prawnicy specjalizujący się w uzyskiwaniu odszkodowań.

Jaka jest wysokość zadośćuczynienia za pogryzienie przez psa?

W przypadku zadośćuczynienia, podobnie jak w przypadku odszkodowania, kwota ustalana jest indywidualnie, przy czym tutaj o wiele trudniej „wycenić” krzywdę. Zadośćuczynienie dotyczy bowiem strat niematerialnych związanych z uszkodzeniem ciała lub spowodowaniem rozstroju zdrowia. Chodzi między innymi o stres przeżywany podczas i po zdarzeniu, traumę, która rzutuje na jakość życia, trwałych zmian estetycznych ale także o to, czego skutki zdarzenia mogą pozbawić osobę poszkodowaną w przyszłości, na przykład w zakresie uprawiania jakiegoś sportu, realizacji swojej pasji etc. Aby uzyskać zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa, warto z pewnością skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Nie mając doświadczenia w tego typu sprawach, trudno samodzielnie ocenić możliwą do uzyskania przed sądem kwotę.

Odszkodowanie za ugryzienie przez psa – terminy

Kiedy można starać się o odszkodowanie za ugryzienie przez psa? Najlepiej dopiero po zakończeniu leczenia, aby mieć cała dokumentację i pełny obraz skutków zdarzenia. Co do zasady, takich roszczeń można dochodzić nawet do 3 lat od momentu pogryzienia, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej. 

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa można uzyskać również w ramach ugody, nie tylko na drodze sądowej. To łatwiejsze, gdy właściciel psa ma ubezpieczenie od takich zdarzeń, co jest obecnie coraz popularniejszą praktyką. Do negocjowania z ubezpieczycielem w takiej sytuacji jednak również przydaje się pomoc prawnika.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij