Pojęcie i podstawy prawa gospodarczego

Pojęcie i podstawy prawa gospodarczego?

W Prawie Gospodarczym mieści się zbiór odpowiednich aktów prawnych, na podstawie których ustala się odpowiednie stosunki i relacje gospodarcze. Dotyczy to często kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, a danym krajem, jak i między wybranymi podmiotami gospodarczymi. Prawo Gospodarcze ustala jeszcze, jakie możliwości posiada państwo w zakresie gospodarki danego kraju. Zaznacza, jakie możliwości interwencyjne posiada w stosunku do konkretnych podmiotów gospodarczych. Nie obowiązuje specjalny kodeks prawa gospodarczego. Aktualny jest prawo w postaci spisanych ustaw, które dokładnie określają zakres funkcjonowania gospodarki.

Prawo gospodarcze – prywatne

Prywatne prawo gospodarcze

Prywatne prawo gospodarcze uwzględnia przepisy związane ze stosunkami między podmiotami gospodarczymi, kontrolę relacji między firmami i przedsiębiorstwami, a samym klientem (konsumentem). Na tej podstawie wyróżnia się poszczególne formy gospodarcze, rodzaje spółek i innych działalności gospodarczych. Liczą się jeszcze odpowiednie prawa związane z kontrolowaniem czynności handlowych.

Czasami „Prywatne prawo gospodarcze” określane jest jako „Prawo handlowe”. Natomiast warto zaznaczyć, że Prywatne Prawo Gospodarcze posiada o wiele większy zakres. Następuje tak, ponieważ w zakresie tego prawa wchodzą nie tylko przepisy handlowe, ale również dotyczące upadłości, skutków wynikających z łamania i inne przepisy.

Kiedy działalność gospodarcza?

Prawo gospodarcze - Kiedy działalność gospodarcza?

Z działalnością gospodarczą mamy do czynienia, gdy odpowiednia firma realizuje pewne usługi bądź sprzedaje produkty w sposób ciągły i zarobkowy. Najczęściej spotykane formy przedsiębiorstw to: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa oraz jednoosobowa działalność gospodarcza. W Prawi Gospodarczym przedstawione są odpowiednie warunki, które należy spełnić, w celu założenia wybranej formy działalności.

Aktualnie założenie działalności gospodarczej jest możliwe przez internet, więc nie musimy wybierać się do urzędów państwowych, aby się tym wszystkim zająć. Dzięki temu już w przeciągu kilku minut składamy i wysyłamy wniosek o założenie działalności gospodarczej. Jest on następnie rozpatrywany w wyznaczonym terminie. Możemy więc liczyć na odpowiedź, którą otrzymamy na nasz adres email.

Takie ułatwienie sprawiło, że wiele młodych osób postanowiło założyć jednoosobową działalność gospodarczą, a później spółkę. Rozwinęli się w szybkim tempie i przez to zaczęli jeszcze lepiej wpływać na ogólną gospodarkę kraju. Możliwe, że w naszym przypadku byłoby podobnie. Wystarczy tylko znaleźć pomysł na biznes, a następnie założyć firmę. Do dzieła!

Najważniejsze podstawy Prawa Gospodarczego

Najważniejsze podstawy prawa gospodarczego

Prawo Gospodarcze ukazuje nam ważne założenia i cele ekonomiczne. Na ich podstawie całe Państwo działa tak, jak powinno. Z tego względu zakres wszystkich relacji pomiędzy przedsiębiorstwami, a konsumentami, jak i pomiędzy podmiotami gospodarczymi, znajdują się w umowach cywilno-prawnych. Wszystkie zgromadzone są w tak zwanym „Kodeksie Cywilnym”.

  • Ważna zasada Prawa Gospodarczego to „Wolność Gospodarcza” – jest to zgodne z artykułem 20 Konstytucji RP. Na jej podstawie dowiadujemy się, jaka jest definicja „Działalności Gospodarczej” – to działalność zarobkowa, którą wykonuje się przez cały czas, dotyczy budownictwa, wydobywania kopalin, produkcji dóbr konsumpcyjnych bądź świadczenia usług. W tym Prawie Gospodarczym określa się jeszcze inne formy działalności gospodarczej, na przykład: warzywnictwo, leśnictwo, rolnictwo, działalność agroturystyczna, ogrodnictwo i inne.
  • Druga zasada Prawa Gospodarczego to „Ochrona majątku” – następuje to w celu zabezpieczenia państwa i ochrony własności. Państwo jest tutaj prawdziwym monopolistą, co oznacza, że jego pozycja na rynku gospodarczym jest najsilniejsza. Na tej podstawie obowiązuje zasada praworządności – określa ona, że instytucje państwowe działają zgodnie z przepisami prawnymi.
  • Trzecia zasada Prawa Gospodarczego to „Ograniczona ingerencja państwa w gospodarkę kraju” – określana jest również jako zasada 3d, która obejmuje: deregulacje, demonopolizm i decentralizację.

Tak wygląda Prawo Gospodarcze w Polsce, do którego zarówno instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i konsumenci muszą się dostosować. W tym celu należy być na bieżąco z nowymi ustawami, które są zatwierdzane i wprowadzane w życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij