Postępowanie spadkowe – co trzeba zrobić?
Na złożenie sprawy o odrzucenie spadku, przyjęcie spadku lub sprawy o zachowek jest 6 miesięcy od momentu poznania treści testamentu. Bardzo często liczy się ten termin od daty śmierci osoby zmarłej, ale nie zawsze jest to poprawne (wyjazd za granicę czy inne sytuacje losowe mogą opóźnić dotarcie informacji o śmierci osoby z rodziny). Jeśli w ciągu pół roku nikt w sądzie nie uzna spadku lub go nie odrzuci to automatycznie zostaje spadkobiercą, a to może być czasami katastrofalne w skutkach, ponieważ spadek zmarłego to nie tylko pieniądze, samochód czy mieszkanie, ale także wszelkie długi, które ta osoba po sobie zostawiła.
Czasami wszystko może przebiec bez większych problemów, szczególnie w przypadku dogadania się dzieci osoby zmarłej. Jednak prawo jest tak skonstruowane, że nawet gdy osoby się ze sobą słownie porozumieją – nadal w przeciągu czasu rodzeństwo może domagać się zachowku.
Także nie unika się problemów, jeśli przed śmiercią przekazuje się dobra majątkowe czy pieniężne rodzinie – to, co zostało przed śmiercią podarowane liczy się także do majątku spadkowego i może się okazać, że cały majątek dany w prezencie przed śmiercią będzie stanowił źródło problemów, ponieważ wiele osób będzie domagać się od niego zachowku – i według prawa mogą to zrobić.
Sprawy spadkowe
Aby prawnie uregulować stosunek do odziedziczonego majątku należy uprawomocnić decyzję zmarłego w sądzie. Oczywiście nie obejdzie się od zapłacenia podatku. Istnieją kwoty wolne od podatku w przypadku grup osób (najwyższa kwota dotyczy dzieci, małżonka – 9637 zł, grupa druga to zstępni rodzeństwa – 7276 zł a trzecia to pozostali nabywcy spadku – 4902 zł). Spadkiem można dysponować dopiero po orzeczeniu przez sąd prawomocnego wyroku. W przypadku braku testamentu także należy udać się do sądu i niezbędna okaże się sprawa o dział spadku. Brak testamentu to zawsze spory problem i wtedy najczęściej sąd dzieli tak, jak się majątek należy rodzinie według prawa. Ciężko jest cokolwiek udowodnić i wydziedziczyć kogoś z rodziny bez testamentu i decyzji osoby zmarłej.
Sprawy o zachowek
Czasami się zdarza, że niektóre osoby bliskie zmarłemu zostały pominięte w testamencie. Wtedy, o ile podważają słuszność takiego wyboru osoby zmarłej, powinny złożyć do sądu pozew o zachowek. Majątek według prawa należy się krewnym zstępnym zmarłego (dzieci, wnuki, prawnuki) oraz jego małżonkowi. W przypadku nieposiadania krewnych zstępnych, dziedziczenie przechodzi na rodziców. Zachowek nie przysługuje się osobom wydziedziczonym oraz uznanych za niegodne dziedziczenia, na przykład nie opiekowały się chorym zmarłym, znęcały się nad nim, przyczyniły się do śmierci tej osoby. Sprawy o zachowek często występują w naszym kraju i o ile osoba nie popełniła wyraźnych czynów, które stanowiłyby o niegodności dziedziczenia, otrzymuje swoją część zachowku.
Podważenie testamentu
Testament wcale nie musi zostać uznany za całkowicie wiążący. Sąd może zdecydować w niektórych przypadkach, że testament nie został sporządzony ważnie. Podważenie testamentu może zostać uznane w przypadkach, gdy osoba została zmuszona do jego napisania na przykład za pomocą gróźb czy szantażu lub gdy wykorzystano chorobę psychiczną i gdy osoba była niepoczytalna, nakłoniono ją do zmiany testamentu. Aby testament był ważny osoba musi go napisać całkowicie z własnej woli, musi być poczytalna i w pełni świadoma tego co robi i nie mogą na jej decyzję mieć wpływu osoby z zewnątrz.
Skorzystaj z pomocy adwokata
W przypadku spadków i dziedziczenia wiele sytuacji jest niejasnych. Warto skorzystać z pomocy prawników. Prowadzą oni nie tylko sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, ale także wszelkie sprawy o zachowek i tym podobne. Osoba dobrze orientująca się w kwestii prawnych na pewno może dużo pomóc zyskać, ponieważ wbrew pozorom prawo spadkowe jest kręte i trudne do zrozumienia. Adwokat w Warszawie, szczególnie od spraw spadkowych, to osoba bardzo pożądana. Niejasności majątkowych i spraw trudnych do rozwiązania bez pomocy prawnika jest całe mnóstwo a majątki zmarłych – ogromne, sięgające kilkuset tysięcy złotych lub nawet milionów. W tym wypadku wynagrodzenie dla adwokata, który może dużo zyskać, to zaledwie kropla w oceanie.