Pozew przeciwko bankowi w sprawie kredytu we frankach – od czego zacząć będąc frankowiczem

Pozew przeciwko bankowi w sprawie kredytu we frankach – od czego zacząć będąc frankowiczem?

Choć z roku na rok liczba frankowiczów maleje, temat ten nadal jest bardzo często poruszany, a klienci banków, wciąż szukają sprawiedliwości, często na drodze sądowej. Od lat toczą się sprawy w celu odzyskania należności za bezprawnie naliczone odsetki w wyniku niekorzystnego oprocentowania. Do wyboru ma się dwie drogi – pozew indywidualny oraz pozew zbiorowy. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Kredyt we frankach – w czym tkwi problem?

Problem z kredytem we frankach to sprawa, która toczy się już od wielu lat i wynika najczęściej z niedozwolonych klauzul w umowach, a także niedoinformowania klientów przez banki. Na tej podstawie doszło do podpisania wielu umów, które z założenia miały być korzystniejsze (tańsze) niż w przypadku kredytów w złotówkach. Jak się jednak okazało, pękła niewidzialna bańka, w wyniku której kurs franka poleciał gwałtownie w górę, a wraz z nim wzrosły koszty kredytowe, które nierzadko znacząco przekroczyły możliwości finansowe klientów. Frankowicze znaleźli się w niemałym kłopocie, ponieważ z dnia na dzień ich należności bardzo wzrosły, z racji tego, że banki dokonując przewalutowania, wybierały kurs dla siebie korzystniejszy, a klient miał płacić.

Winą za to obarcza się zastosowanie niedozwolonej klauzuli w umowach, a także wprowadzenie w błąd samych klientów. W tamtym czasie banki wręcz zachęcały, by wybierać kredyt walutowy we frankach zamiast w złotówkach i nikt nie mówił o ewentualnym ryzyku. Ludzie zaczęli dochodzić swoich praw i szukać sprawiedliwości w sądach.

 

Jak złożyć pozew przeciwko bankowi w sprawie o kredyt we frankach?

Chcąc dochodzić swoich praw, frankowicze zaczęli składać pozwy w sądach. Do wyboru ma się tutaj dwie opcje – pozew indywidualny oraz pozew zbiorowy. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety i niewątpliwie jeszcze zanim postanowimy działać w tym kierunku, warto rozważyć kwestię tego, co będzie nam się bardziej opłacać i na co nas stać. Należy pamiętać, że sprawy frankowe nie należą do tanich, do tego mogą się ciągnąć długie lata.

Z pewnością konieczne będzie określenie wartości przedmiotu sporu, a konkretnie obliczenia jak wygląda nadwyżka w spłacie kredytu. Można ją obliczyć samodzielnie, używając kalkulatora, albo poprosić prawnika, by to zrobił. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zaświadczenia o kredycie z banku, w którym się go wzięło, a także zeskanowanie umowy kredytowej. Następne co nas czeka to konsultacja z prawnikiem, który zapozna się z problemem i podpowie, co można zdziałać.

Można wcześniej wezwać bank do zapłaty, poprzez wniesienie pisma z reklamacją. Jeżeli nie zostanie ona uwzględniona, ostatecznie trzeba będzie napisać pozew i skierować go do właściwego sądu – powinien być on jak najlepiej sformowany, by zwiększyć swoje szanse na wygraną. Cała reszta będzie już zależała od sądu, co jednak może potrwać.

 

Pozew w sądzie w sprawie kredytu we franku – zbiorowy czy indywidualny?

Oba typy pozwów mają swoje wady i zalety. Pozew indywidualny będzie droższy, ale szybszy, a zbiorowy tańszy, ale potrwa dłużej. Dlaczego tak jest? Koszty procesów sądowych są stosunkowo drogie i mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Gdy walkę toczy jedna osoba, z oczywistych względów ponosi je w całości, przy zbiorowym działaniu, są one rozdzielane pomiędzy wszystkich pozywających, dzięki czemu wychodzi to taniej.

W przypadku pozwu indywidualnego sąd skupia się tylko na jednym wniosku i rozpatruje tylko jedną sprawę, co trwa krócej, choć i tak zazwyczaj trzeba czekać mniej więcej od 7 miesięcy do 1,5 roku. Przy pozwach zbiorowych sąd musi dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wnioskami, co oczywiście trwa, a im więcej pozywających, tym więcej uwagi musi na to poświęcić. Sprawy związane z pozwami zbiorowymi mogą ciągnąć się latami. Wybór będzie więc zależał od naszych preferencji i możliwości finansowych, a także tego, czy zależy nam na czasie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij