Poznaj starożytne systemy prawne

Poznaj starożytne systemy prawne

Pewne systemy prawne pochodzą już z czasów starożytnych. Przedstawiały one pewne zasady, prawa, dyspozycje bądź sankcje, do których społeczeństwo musiało się dostosować. Okazuje się, że najstarsze systemy prawne pojawiły się tysiące lat temu przed naszą erą. Znane są nam te, które miały miejsce w Mezopotamii. Natomiast najstarszy kodeks prawny to „Kodeks Hammurabiego”, który pochodzi z XVIII wieku p. n. e.

To jednak nie wszystko, ponieważ wraz z rozwojem Egiptu pojawiły się nowe prawa starożytne. Następnie wysoką popularnością cieszył się rzymski „Kodeks Cywilny” cesarza Justyniana Wielkiego pochodzący z VI wieku p. n. e. Następny „Kodeks Justyniana” pojawił się w średniowieczu. Gdy dokładnie poznajemy te starożytne systemy prawne to widzimy, że mają one również styczność z religią.

Kodeks Hammurabiego

Poznaj starożytne systemy prawne - Kodeks Hammurabiego

Ocenia się, że dekalog czyli 10 przykazań i pięcioksiąg stanowiły podwalinę społeczeństwa chrześcijańskiego. Natomiast późniejszy kodeks Hammurabiego został odnaleziony w Susie, w roku 1901. To właśnie w nim pojawiają się prawa kazuistyczne, czyli ogólny system prawa. Dzięki temu łatwo wyszukać w nim odpowiednie zjawiska i zachowania społeczne. Porównując Kodeks Hammurabiego z już istniejącymi można uznać, że nie pojawia się w nim specjalnie coś nowego. Natomiast posiada większość znanych praw, które są odpowiednio uporządkowane.

Pojawiające się w nim zasady są dopasowane do konkretnych zwyczajów i religii. Z tego względu w kodeksie Hammurabiego mamy do czynienia z przepisami rodzinnymi, majątkowymi, wynagrodzenia za szkodę, dziedziczenia i innymi. Takie przepisy znalazły dość szerokie zastosowanie na rynku handlowym, w obrocie pieniężnym. Z tego względu nastąpił tak duży rozwój gospodarczy w dawnej Mezopotamii.

Pięcioksiąg i Biblia

Poznaj starożytne systemy prawne - Pięcioksiąg i Biblia

Wspaniałym kodeksem praw i zasad dla starożytnych Izraelitów okazał się dekalog i pięcioksiąg. Monoteistyczna religia, hebrajska, uznawała wtedy księgę natchnioną przez Boga, czyli Biblię, znaną w naszych czasach jako Pismo Święte. Największe znaczenie przypisuje się jednak pierwszym pięciu księgom, które przedstawiają nam historię życia Izraelitów i ich kontaktów z Bogiem.

W całej Biblii pojawiają się różnorodne prawa i przepisy, zbiory praw religijnych, karnych i cywilnych. Pojawia się w nich zbiór różnych inspiracji i tradycji, co wynika również z tego, że była spisywana przez tysiące lat.

Dekalog

Dla niejednych już sam „Dekalog” jest święty i warto zastosować go w każdej dziedzinie życia. Z pierwszej księgi biblijnej, Rodzaju (Exodus), dowiadujemy się, że dekalog ukazuje 10 największych przykazań Bożych, które zostały przekazane Mojżeszowi na górze Synaj.

Następnie Izraelici mieli możliwość stosować się do tych przepisów i gdy tak czynili, to byli szczęśliwi oraz otrzymali wiele błogosławieństw od Boga. Nie było to możliwe, gdy świadomie łamali te prawa. Tak było i w konsekwencji zostali uznani za naród odrzucony przez Stworcę.

Dzisiejsze przepisy a dawne systemy prawne

Dzisiejsze przepisy a starożytne systemy prawa

Aktualnie wielu krajach występuje konstytucja, która dokładnie określa zakres praw i przepisów, do których zobowiązani są zastosować się obywatele. W przeciwnym razie mogą liczyć na poszczególne kary, które zostały również dokładnie przewidziane.

Takie przepisy dotyczą relacji między państwem, a obywatelem, jak i pomiędzy podmiotami gospodarczymi, instytucjami państwowymi i pozostałymi uczestnikami.

Gdybyśmy jednak zapoznali się z taką konstytucją, zarówno obowiązującą w Polsce czy w Ameryce, to widzimy, że posiada podobne prawa, które miały miejsce w starożytnych systemach prawa. To dokładnie pokazuje, że system prawny nie zmienia się od tak, tylko należy doprowadzić do jego minimalnego udoskonalenia. Podstawy systemów prawa pozostają te same.

Zwrócił uwagę na te przepisy prawa sam Jezus, który w Ewangeliach zaznaczył, że Prawo zawisło na dwóch przykazaniach:

  • Pierwsze przykazanie dotyczy miłowania jedynego prawdziwego Boga.
  • Drugie najważniejsze przykazanie to miłowanie swego bliźniego, jak samego siebie.

Gdybyśmy pamiętali o tych 2 zasadach podczas podejmowania różnych decyzji w swoim życiu, to na pewno postąpilibyśmy zgodnie z prawem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij