Rola pełnomocnika systemu zarządzania jakością wg ISO 9001:2015 w doskonaleniu kompetencji pracowników

Rola pełnomocnika systemu zarządzania jakością wg ISO 9001:2015 w doskonaleniu kompetencji pracowników

Ze względu na wysoką konkurencję w biznesie niezależnie od branży istotną rolę odgrywa jakość i dążenie do ciągłego udoskonalania procesów. Stawiając na rozwój i podejmowanie mających na celu podnoszenie wydajności organizacji, można budować przewagę na rynku, a w przyszłości odnieść znaczący sukces. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO 90001. Jakie zadania w tym procesie ma pełnomocnik ISO 9001 i dlaczego powinien wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez jednostkę certyfikującą?

Norma ISO 9001 – definicja i zastosowanie

Norma ISO 9001 jest międzynarodowym standardem, który stawia wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością w organizacjach. Najnowsza wersja normy, czyli PN-EN ISO 9001:2015-10 została przetłumaczona w Polsce przez Polski Komitet Normalizacyjny i opublikowana w 2016 roku. Ze względu na swój uniwersalny charakter można wdrożyć ją w organizacjach różnego typu, zarówno działających w mikro skali, jak i większych przedsiębiorstw. Jej głównym celem jest zapewnienie firmom narzędzi do odpowiadania na potrzeby i oczekiwania klientów poprzez ciągłe doskonalenie procesów oraz skuteczne zarządzanie jakością. Warto dodać, że ISO 9001:2015 wyróżnia silny akcent położony na analizę i zarządzania ryzykiem.

Pełnomocnik systemów zarządzania jakością ISO 9001 – jaka jest jego rola?

Pełnomocnik systemu zarządzania jakością ISO 9001 pełni ważną funkcję we wszystkich firmach i organizacjach, które zdecydowały się na wdrożenie wymagań tej normy. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie, że system został zaimplementowany i jest utrzymywany zgodnie z wytycznymi normy ISO 9001. Na pełnomocniku spoczywa również odpowiedzialność reprezentowania organizacji w kontaktach z klientami i innymi zainteresowanymi podmiotami w zakresie wszystkich kwestii związanych z ISO 9001 i tematem zarządzania jakością. Powinien posiadać kompetencje do tego, aby sporządzać dokumentację systemową, określać ryzyko i umiejętnie nim zarządzać, a także sprawować nadzór nad wszystkimi działaniami, które realizuje organizacja.

SPRAWDŹ:  Prawnicy eksperci, liderzy w wyszukiwarkach: skuteczne taktyki pozycjonowania dla kancelarii prawnych

Kto może zostać pełnomocnikiem ISO 9001?

Pełnomocnikiem systemu zarządzania jakością ISO 9001 może zostać zarówno obecny pracownik organizacji, który dysponuje odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie zarządzania jakością, jak i osoba z zewnątrz, zatrudniona specjalnie do tej roli. Istotne jest, aby kandydat posiadał niezbędną wiedzę i umiejętności oraz wykazywał zaangażowanie w ciągłe doskonalenie systemu jakości.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez jednostkę certyfikującą?

Szkolenia organizowane przez jednostki certyfikujące są niezwykle wartościowe dla osób zainteresowanych funkcją pełnomocnika ISO 9001. Dają one możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności, które są kluczowe dla skutecznego wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami ISO 9001. Wybierając doświadczoną i renomowaną jednostkę, ma się wówczas pewność, że program został profesjonalnie opracowany. Tego typu szkolenia często są prowadzone przez doświadczonych audytorów i ekspertów systemów zarządzania, którzy dysponują bogatym doświadczeniem, nie tylko teoretycznym, ale i praktycznym. Warto nadmienić, że niektóre jednostki certyfikujące oferują również zamknięte szkolenia dla grup w pełni dostosowane do potrzeb danej organizacji.

Monika Jabłońska

Monika Jabłońska

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym. Od ponad 12 lat doradza klientom w sprawach rozwodowych, podziału majątku oraz opieki nad dziećmi. Prywatnie miłośniczka literatury i jazdy konnej.​

Artykuły: 142

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *