Rozwiązanie spółki cywilnej – jak przebiega?

Współcześnie do skutecznego i efektywnego prowadzenia biznesu potrzeba wielu różnych umiejętności. Dlatego coraz popularniejsze staje się zakładanie spółek, dzięki którym potencjał wielu osób może zostać połączony, w celu wykonywania określonej działalności gospodarczej. Niekiedy jednak spółki się rozpadają, co z kolei oznacza konieczność przeprowadzenia procesu ich rozwiązania. Dobrym przykładem trudności, z jakimi to się wiąże, jest rozwiązanie spółki cywilnej. Co należy wiedzieć o takim postępowaniu?

Co to jest spółka cywilna? Wyjaśnia prawnik

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że spółka cywilna nie jest osobnym podmiotem prawa, a jedynie umową zawieraną przez poszczególnych wspólników. W jej treści wspólnicy – najczęściej będący już przedsiębiorcami, a więc prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze – zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu, a więc najczęściej do prowadzenia wspólnego biznesu. Wraz z zawiązaniem spółki cywilnej wnosi się do niej określone wkłady – między innymi w postaci gotówki czy wiedzy.

Jednocześnie fakt, że spółka cywilna nie jest osobnym podmiotem prawa, wyróżnia się od spółek prawa handlowego, działających na podstawie Kodeksu spółek handlowych, a więc np. spółki jawnej, partnerskiej, czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Charakter spółki cywilnej przekłada się także na specyfikę procedury jej rozwiązania. W praktyce w takich przypadkach – o czym przypomina prawnik z obsługa prawna spółek Wrocław – należy liczyć się z obowiązkiem dopełnienia licznych formalności.

Jak rozwiązać spółkę cywilną? Najważniejsze wskazówki

Aby rozwiązać spółkę cywilną należy najpierw wypowiedzieć umowę spółki. Najlepiej uczynić to na piśmie – zwłaszcza ze względów dowodowych oraz związanych z koniecznością przeprowadzenia rozliczeń pomiędzy wspólnikami i z organami państwowymi, np. fiskusem i ZUS. Kwestie związane z rozwiązaniem takiej spółki warto od razu uregulować w jej umowie, stanowiąc, że dojdzie do tego np. z powodu śmierci wspólnika czy jego upadłości, a także w wyniku wspomnianego już wcześniej wypowiedzenia umowy.

W każdym razie po rozwiązaniu umowy spółki, wspólnicy powinni się rozliczyć. Operacja ta polega przede wszystkim na podziale majątku pozostałego po spłacie wszystkich zobowiązań, w tym np. należności wobec kontrahentów, czy zaległości podatkowych lub w zakresie świadczeń na ZUS. Trzeba przy tym pamiętać, że na gruncie podatku VAT – co, jak zauważa prawnik Wrocław jest wyjątkiem od reguły – spółka cywilna posiada podmiotowość. Przy jej rozwiązaniu wiąże się z tym obowiązek sporządzenia spisu z natury.

Rozwiązanie spółki cywilnej rodzi także obowiązki dla samych wspólników. Przede wszystkim powinni oni zadbać o stosowne zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, skąd należy wykreślić informacje o pozostawaniu przedsiębiorcy w spółce cywilnej. Oczywiście zakończenie funkcjonowania spółki cywilnej nie stoi na przeszkodzie, aby przedsiębiorcy zawiązali ze sobą inną spółkę – w tym nawet spółkę cywilną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij