Sanacja spółki – na czym polega?

Przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zawsze powinni poszukiwać najlepszego sposobu na rozwiązanie swoich problemów – a zwłaszcza na spłatę należności. Jednym z nich z pewnością jest sanacja – a więc jedno z postępowań restrukturyzacyjnych, którego celem jest oddłużenie przedsiębiorstwa i poprawa jego sytuacji ekonomicznej. Co należy wiedzieć o postępowaniu sanacyjnym?

Sanacja to sposób na kompleksowe rozwiązanie problemów firmy

Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego przewidują cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. W ramach każdego z nich przeprowadza się restrukturyzację zobowiązań dłużnika poprzez zawarcie układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. Na tym polega również sanacja spółki. Jednak postępowanie sanacyjne jest najbardziej rozbudowanym spośród wszystkich procedur restrukturyzacyjnych. Otóż chodzi w nim nie tylko o zawarcie układu, ale o kompleksowe rozwiązanie kłopotów, w jakie popadł przedsiębiorca. Jest to możliwe poprzez wdrożenie odpowiednich środków zaradczych.

Zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym w omawianym tu postępowaniu podejmuje się – obok dążenia do przyjęcia układu przez wierzycieli – działania sanacyjne. Są to wszystkie czynności prawne i faktyczne, których celem jest poprawa sytuacji ekonomicznej dłużnika i przywrócenie mu zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Jednocześnie ustawodawca nie ogranicza katalogu tych działań. Dlatego sanacja spółki w praktyce może przebiegać na wiele różnych sposobów. Wśród nich można wymienić np. redukcję zatrudnienia, spieniężenie części majątku, znalezienie kolejnych klientów, pozyskanie nowych rynków zbytu, zainwestowanie w nowoczesne technologie bądź zamknięcie nierentownych obszarów działalności..

Kiedy przedsiębiorca potrzebuje postępowania sanacyjnego?

Ze względu na charakter sanacji jest ona rekomendowana – co potwierdza doświadczenie w prowadzeniu takich spraw, jakie posiada kancelaria Baran&Pluta – przedsiębiorcą, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Tylko bowiem w takich okolicznościach – a więc, kiedy samo zawarcie układu jest po prostu niewystarczające – podejmowanie działań sanacyjnych jest sensowne. W każdym razie warto, aby przedsiębiorcy rozważający sanację spółki – bądź jakiegokolwiek innego podmiotu, wobec którego można przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne – przed podjęciem decyzji w tym zakresie skorzystali z konsultacji fachowców.

Bez pomocy specjalistów od postępowania sanacyjnego bardzo trudno wypracować także odpowiednie działania sanacyjne. W końcu zawsze muszą one odpowiadać na konkretne problemy przedsiębiorcy, a nie być podejmowane, jako „sztuka dla sztuki”. Kancelaria Baran&Pluta posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sanacyjnych, a nasi prawnicy stale podnoszą swoje kwalifikacje, aby świadczyć przedsiębiorcom usługi obejmujące doradztwo i reprezentację w sprawach restrukturyzacyjnych na najwyższym poziomie. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować skuteczną strategię sanacji, wdrożyć samo postępowanie oraz właściwie je przeprowadzić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij