Tymczasowe aresztowanie
Liczba osób, które przebywają w aresztach, wzrasta z roku na rok. Mniej więcej 90% wniosków prokuratorów o zastosowanie tymczasowego aresztowania jest uwzględnianych przez sądy. Tymczasem taki środek zapobiegawczy powinno się stosować wyjątkowo i jedynie wówczas, gdy inne środki zapobiegawcze nie spełniły swojej funkcji.
Rodzaje środków zapobiegawczych
Środki zapobiegawcze w polskim prawie karnym:
– tymczasowe aresztowanie
– poręczenie majątkowe
– poręczenie społeczne
– dozór policyjny
– nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego
Tymczasowe aresztowanie jako środek zapobiegawczy
[obraz_1] Tymczasowe aresztowanie to jeden ze środków zapobiegawczych. W trakcie postępowania przygotowawczego można stosować środki zapobiegawcze wyłącznie wobec osoby, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów.
Przed zastosowaniem tymczasowego aresztowania sąd bądź prokurator przesłuchuje oskarżonego, chyba że nie jest to możliwe w wyniku jego ukrywania się lub jego nieobecności w Polsce. W przesłuchaniu może brać udział także obrońca. Powiadomienie obrońcy o terminie przesłuchania nie należy do obowiązków sądu, chyba że oskarżony o to wnosi, a nie utrudni to przeprowadzenia czynności. O terminie przesłuchania sąd zawiadamia prokuratora (Art. 249 § 3 kpk).
Środki zapobiegawcze można stosować aż do momentu rozpoczęcia wykonania kary. Jednak zasadę tą stosuje się do tymczasowego aresztowania wyłącznie w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności (Art. 249 § 4 kpk).
Kiedy można stosować tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze?
Bardzo często tymczasowy areszt stosowany jest, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że oskarżony posunie się do ucieczki lub będzie się ukrywał. Częstop dochodzi do tego także w przypadku, kiedy ustalenie jego tożsamości nie jest możliwe. To samo z niemożliwością ustalenia gdzie na stałe oskarżony przebywa. Kolejną przesłanką do zastosowania tymczasowego aresztowania jest ryzyko, że oskarżony będzie nakłaniać do składania nieprawdziwych zeznań bądź wyjaśnień lub w jakikolwiek inny sposób będzie starać się utrudniałć postępowanie.
Tymczasowy areszt może być wdrożony celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania i być uzasadniony grożącą osobie oskarżonej karą o dość surowym charakterze. Dzieje się tak, kiedy osobie opskarżonej jest zarzucone popełnienie przestępstwa grożące karą pozbawienia wolności do ośmiu lat, lub kiedy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności powyżej lat trzech.
Tymczasowy areszt może być zastosowany także wtedy, gdy zachodzi obawa, że oskarżony, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa, może popełnić inne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego wcześniej groził.
Ile może trwać tymczasowe aresztowanie?
Tymczasowe aresztowanie trwa przez okres, który określony jest w postanowieniu. Potem może być również wydłużany. Teoretycznie tymczasowe aresztowanie może trwać do chwili rozpoczęcia kary pozbawienia wolności.
Dowiedz się więcej o tymczasowym aresztowaniu z artykułu https://www.adwokat-zaborski.pl/tymczasowe-aresztowanie/