Windykacja należności – jakie są uprawnienia windykatora?

Niestety ilość dłużników wciąż rośnie przez co powstaje coraz więcej firm windykacyjnych. Ich rolą jest reprezentowanie wierzycieli, a celem odzyskanie należnych środków. Oczywiście windykacja należności musi być prowadzona zgodnie z prawem, a wszelkie nadużycia powinny być zgłaszane, gdyż są wykroczeniem. Będąc dłużnikiem ma się swoje obowiązki, ale również prawa, które nie mogą być naruszane. W razie jakiejkolwiek wątpliwości warto udać się do adwokata. W Białymstoku mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy prawnej w zakresie nieuczciwych działań windykacyjnych.

Prawa windykatora – co warto wiedzieć?

Windykator jest osobą, która reprezentuje wierzyciela, zatem celem pracy i działań windykatora jest odzyskanie zaległych należności. W tym przypadku windykator staje się pełnomocnikiem wierzyciela. Ma on swoje prawa, o których musi pamiętać dłużnik. Otóż windykator może wysyłać ponaglenia, a także monity przypominające o płatnościach, jednak nie może z tego tytułu nakładać na dłużnika żadnych wysokich kar. Tak naprawdę windykator może jedynie dzwonić do dłużnika, bądź też pisać SMS-y oraz prowadzić windykację terenową, co oczywiście obejmuje wizyty w miejscu zamieszkania dłużnika, po uprzednim umówieniu się. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że owe działania nie mogą mieć charakteru stalkingu. Firma windykacyjna ma jednak prawo sprzedać długi dłużnika innej firmie windykacyjnej, która będzie się zajmowała dalszą próbą odzyskania należności.

Majątek dłużnika – czy może być ujawniony windykatorowi?

Firma windykacyjna otrzymuje dane dłużnika od wierzyciela, np. banku lub parabanku, jednak nie ma prawa domagać się ujawnienia majątku dłużnika. Wniosek może złożyć jedynie wierzyciel, tylko w przypadku gdy egzekucja mienia nie spowoduje zaspokojenia wszystkich należności bądź w sytuacji, gdy wierzyciel uprawdopodobni, że uzyska zaległy dług ze znanego mu już majątku dłużnika. Taki wniosek o wyjawienie majątku składa się w sądzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika.

Czy firma windykacyjna może prowadzić egzekucję?

Często zdarzają się sytuacje, że dłużnicy nie odpowiadają na wiadomości czy pisma windykatora, a on w kolejnej wiadomości informuje ich, że brak spłaty należności spowoduje egzekucję ich mienia przeprowadzoną przez firmę windykacyjną. Trzeba wiedzieć, że takie triki stosowane są niezgodne z prawem, gdyż egzekucja może być wykonana tylko i wyłącznie przez komornika po prawomocnym wyroku sądu, co oczywiście nie oznacza, że dłużnik jest bezkarny, gdyż brak odpowiedzi na pisma od windykatora może spowodować skierowanie sprawy do sądu. Brak kontaktu i chęci porozumienia z firmą windykacyjną będą traktowane na niekorzyść pozwanego dłużnika.

Czego nie wolno windykatorowi?

Firma windykacyjna nie ma uprawnień podobnych do komornika. Nie jest też przedstawicielem organu państwowego. Jej uprawnienia kończą się tak naprawdę na próbie kontaktu z dłużnikiem, negocjacjach i ewentualnie skierowaniu sprawy do sądu, który nakaże egzekucję długu. Dlatego nielegalne jest uporczywe nękanie dłużnika bądź też zastraszanie go bądź jego rodziny. Windykator nie ma prawa nachodzić dłużnika w miejscu pracy. Podobnie sytuacja dotyczy jego rodziny. Wszelkie próby szantażu bądź też informowania osób trzecich takich jak sąsiedzi czy też współpracownicy są czynami absolutnie zabronionymi. W takiej sytuacji warto udać się do adwokata. Białystok jest miastem, gdzie poszkodowani w takich sytuacjach mogą skorzystać z pełnomocnika, który skieruje sprawę do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. Jeżeli dojdzie do naruszenia nietykalności cielesnej, a nękanie będzie mieć znamiona stalkingu to sprawa będzie miała charakter karny. Warto jeszcze pamiętać o jednej rzeczy, że windykator nie ma prawa nakładać na dłużnika kar finansowych ani naruszać jego miru domowego. Zatem nie ma prawa wejść na teren prywatny dłużnika. Charakter prowadzonych rozmów nie może powodować, że dłużnik czuje się zastraszany.

Windykacje należności muszą być prowadzone zgodnie z prawem. W razie jakiejkolwiek wątpliwości dłużnik powinien skorzystać z pomocy adwokata, który może być również negocjatorem, w przypadku ustalania ugody. Osoba zadłużona powinna jednak pamiętać, że lepszą formą jest zawarcie porozumienia, gdyż dług może być wtedy rozłożony na raty, a owe raty nie będą obciążać nadmiernie budżetu.

Informacje potrzebne na napisanie artykułu o windykacji należności: http://www.bialystok-adwokaci.eu/windykacja-naleznosci.html

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij