Zmiany w prawie pracy 2018 – ważne informacje

W mediach zawrzało. Zmiany w prawie pracy! Nagłówki tego typu zawsze przyciągają uwagę i nie ma się czemu dziwić. Większość z nas ponad jedną trzecią doby poświęca na zarabianie pieniędzy, a tu kolejny raz słyszymy o szumnych zmianach. Nie wielu z nas ma jednak czas na to, aby kupić dziennik ustaw i przeczytać go od deski do deski, aby zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Jeśli nam na tym zależy, warto zgłosić się do adwokata specjalizującego się w prawie pracy. Z tego właśnie powodu opowiemy dzisiaj o tych najważniejszych, naszym zdaniem oczywiście, nowelizacjach oraz spróbujemy określić czy są korzystne. Warto tutaj zaznaczyć, że niektóre elementy ustaw mogą ulec zmianie, ale wyklarowała się już wizja całej zmiany, więc na tym się skupimy.

Nieetatowa umowa o pracę?

Brzmi dość pokracznie, ale to prawda. W okresie kiedy nie jesteśmy w stanie przyjść fizycznie do pracy, swoje obowiązki będziemy mogli wykonywać z domu. Ustawodawca tłumaczy, że to na wypadek zdarzeń losowych, takich jak awaria samochodu, remont w domu czy choroba. Oczywiście mało poważna, ale uniemożliwiająca fizyczne stawienie się w pracy. Takiego dnia będziemy mogli wykonywać nasze zadania w dowolnym miejscu, za co dostaniemy wynagrodzenie. Przypomina to typ pracy zdalnej, ale nim nie jest. Kluczowe do rozróżnienia jest to, że dzień, kiedy zostaniemy w domu, ma być związany z wydarzeniem nagłym oraz niepowtarzalnym. Pomysł bardzo ciekawy, choć okaże się czy trafiony. Zwykły katar czy kaszel może człowieka uziemić, nie mówiąc już o remoncie, który rzadko kiedy pozwala na skupienie się na obowiązkach. Jeśli chodzi o prawo pracy, Białystok, jak i inne duże miasta oferują darmową pomoc prawną. W celu lepszego zrozumienia zmian, warto zgłosić się tam, ponieważ prawnicy rozwieją wszystkie nasze wątpliwości.

Co z tymi urlopami?

Ustawodawca postanowił ujednolicić system urlopowy oraz zrzec się części obowiązków. Do tej pory osoby ze stażem do dziesięciu lat mogły oczekiwać dwudziestu dni wolnego, a te powyżej dwudziestu sześciu dni. Od teraz ma się to zmienić. Aktualnie nie jest podane, czy wybrana zostanie jedna z tych wartości czy zaproponowana nowa. Kluczowe jest jednak to, że nie powinniśmy spodziewać się ograniczenia tego czasu, chyba że regulamin wewnątrzzakładowy będzie stanowić inaczej. Zgodnie z nową ustawą o prawie pracy, pracodawca w porozumieniu z pracownikami będzie mógł określić ilość dni wolnych. Jeśli tego nie zrobi, wartość ta będzie pochodzić z rozporządzenia.

Zwolnienie lekarskie nie ochroni przed zwolnieniem!

Nie jest tajemnicą, że osoby obawiające się o swoje stanowisko pracy, a mające duże przeczucie, że mogą w najbliższym czasie utracić pracę, uciekają na zwolnienia lekarskie. W nowym prawie pracy nie ochroni ich to jednak przed zwolnieniem. Ustawodawca zapowiedział, że w przypadku zgłoszenia przez pracodawcę chęci zwolnienia na trzydzieści dni przed planowanym końcem umowy, przejście na zwolnienie lekarskie, nie da nam gwarancji otrzymywania pensji. Chodzi tutaj o to, że jeżeli na tydzień przed planowanym zakończeniem stosunku pracy, pójdziemy na L4, to i tak za tydzień nie będziemy już pracownikami tej firmy. Warto jednak w tej sprawie skonsultować się dla przykładu z adwokatem specjalizującym się w prawie pracy.

Dobre zmiany czy pusty szyld?

Niestety planowane zmiany nie wydają się być dobre dla pracowników. Mimo że zapowiadane jako te, które polepszą sytuację klasy średniej, znacząco się na niej odbiją. Nawet wprowadzenie nowych rodzai umów o pracę, nie sprawi, że można tę ustawę uznać za dobrze przemyślaną. Warto tutaj zaznaczyć, że mimo rezygnacji z umów śmieciowych, osoby zatrudnione na nowy rodzaj kontraktów, nie będą mogły liczyć na te same prawa oraz przywileje. Co to oznacza w praktyce? Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy o pracę, konieczne będzie skonsultowanie się z adwokatem, aby zyskać pewność co do umowy. Jeśli chodzi o prawo pracy, Białystok tak jak wspominaliśmy, oferuje darmową pomoc prawną, ale czy teraz kolejki do prawników nie będą tak samo długie jak te do poradni specjalistycznych? Czas pokaże.

Niektóre treści oparte zostały na treściach ze strony o prawie pracy adwokata z Białegostoku

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij